Publiczna Szkoła Podstawowa
w CerekwiSTRONA GŁÓWNA

STREFA UCZNIA

STREFA RODZICA

GRONO

AKTUALNOŚCI

HISTORIA

ARCHIWUM
ROK SZKOLNY 2019/2020

FLAGA POLSKI - SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNYDziś 22 kwietnia czyli DZIEŃ ZIEMI. Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni święta to - Działania na rzecz ochrony klimatu, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Będziemy mogli włączyć się w akcję oczyszczania naszej planety i pomóc środowisku naturalnemu, działając przede wszystkim w swojej okolicy lub w swoim domu. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie duże inicjatywy musiały zostać ograniczone. Wiele wydarzeń odbywać się będzie jedynie w internecie, a wykłady również prowadzone będą online.

Więcej: https://liblink.pl/ELpjhAlPZo
Bardzo prosimy o włączenie się w akcję online. Zapoznajcie się też z pakietem edukacyjnym w ekokalendarzu i zróbcie, w miarę możliwości, kwiatoumilacze !!
https://liblink.pl/ePhsliTYoI
Pozdrawiamy i życzymy miłego świętowania!!

5 MARCA - PLANETARIUM

30 STYCZNIA - ZABAWA CHOINKOWA22 STYCZNIA

Spotkanie z panem M. Limkiem, kompozytorem, producentem muzycznym.
21 STYCZNIA

"Uczta na Olimpie" - lekcja języka polskiego klas piątych, prezentacja starożytnych bogów i bogiń.
17 STYCZNIA

Spotkanie z panem R. Wojtaszewskim, żołnierzem zawodowym, uczestnikiem misji w Afganistanie, w ramach cyklu "Gość miesiąca".


9 STYCZNIA - JASEŁKA

Przedstawienia jasełkowe to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję i zwyczaje. Tegoroczne jasełka w naszej szkole zostały przygotowane przez uczniów klasy ósmej. Jasełka wprowadziły nas w klimat Betlejem za czasów panowania króla Heroda i przybliżyły okoliczności związane z narodzinami Pana Jezusa. Scenariusz jasełek zawierał elementy współczesności połączone z wydarzeniami towarzyszącymi narodzinom Pana Jezusa ponad dwa tysiące lat temu. Tym razem obok Maryi i Józefa, pasterzy oraz Trzech Mędrców pojawili się m. in. dziennikarze relacjonujący wydarzenia z Betlejem. Nurtujące ich pytanie: „Czy Jezus narodzony ponad dwa tysiące lat temu, jest jeszcze obecny w naszym życiu?” stało się dla nich źródłem poszukiwań i refleksji.
W tym szczególnym dniu, na początku Nowego 2020 Roku nie zabrakło również życzeń skierowanych do uczniów, całego grona pedagogicznego i wszystkich pracowników naszej szkoły.
20 GRUDNIA - SPOTKANIE WIGILIJNE

18 GRUDNIA - KONCERT KOLĘD

18 GRUDNIA - KIERMASZ OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCHKARTKI ŚWIĄTECZNE - KARTKI ZAMIAST SMS'A

W grudniu Samorząd Uczniowski przystąpił do projektu „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ” realizowanego przez fundację Dbam o Mój Z@sięg (https://idaswieta.com/). Od fundacji otrzymaliśmy nietuzinkowe karty bożonarodzeniowe, które nasi uczniowie wypełnili serdecznymi życzeniami świątecznymi i wysłali do najbliższych. Dzięki tej akcji chcieliśmy podkreślić rolę więzi rodzinnych a także rolę kultywowania tradycji wysyłania kartek w cyfrowym świecie.
13 GRUDNIA - DZIEŃ MATEMATYKI (ROZWIĄZYWANIE ŁAMIGŁÓWEK NA PRZERWACH I LEKCJACH)VII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

12 grudnia 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbył się XVII Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze uczą i bawią – Poznajemy niezwykłe zawody”.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Goguła, Zofia Maj oraz nauczyciele poszczególnych szkół, wyłoniła laureatów:

W kategorii 4-5-latki:
I miejsce – Cyprian Gospodarczyk – PSP Cerekiew;
II miejsce – Małgorzata Jaromin – Przedszkole Zakrzew, Wiktoria Kowalczyk – PSP Bielicha;
III miejsce – Katarzyna Pysiak – PSP im. Orła Białego w Dąbrówce Podłężnej.

W kategorii klas 0-1:
I miejsce – Zuzanna Janiszewska – PSP Cerekiew;
II miejsce – Amelia Kaim – PSP Bielicha;
III miejsce – Amelia Goguła – PSP Cerekiew;
Wyróżnienie – Jan Garczyński – Przedszkole Zakrzew.

W kategorii klas II – III:
I miejsce – Michał Majchrzak – PSP Cerekiew;
II miejsce – Agata Przybysz – PSP Cerekiew;
III miejsce – Joanna Markowska – PSP im. J. Kochanowskiego w Zakrzewie, Aleksander Pluta – PSP Bielicha;
Wyróżnienie – Wiktoria Wargacka - PSP Bielicha.
ZBIÓRKA PLUSZAKÓW DLA DZIECI Z RADOMSKICH SZPITALI

W listopadzie Szkolne Koło Wolontariatu już drugi raz wzięło udział w akcji polegającej na zbieraniu pluszaków dla dzieci z radomskich szpitali. Cieszymy się, że entuzjazmem zaraziliśmy całą szkołę i każda klasa włączyła się do zbiórki przytulanek.


Iłżeckie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz wszystkie nasze kochane pieski z całego serca bardzo dziękujemy
PSP W CEREKWI
DZIECIOM, RODZICOM , NAUCZYCIELOM
NASZYM CUDOWNYM DOBRYM DUCHOM,
którzy bezinteresownie pomogli, za dary w postaci pysznej karmy, zabawek, kocyków, miseczek dla naszych podopiecznych bezdomniaczków. Kochani, wszyscy jesteście wspaniali oraz ofiarni, nawet nie wyobrażam sobie, ile radości, dobra i szczęścia, w tym ich nieszczęściu sprawiliście naszym pieskom.
BARDZO DZIĘKUJEMY28 LISTOPADA - ZABAWA ANDRZEJKOWA

19 LISTOPADA - SPOTKANIE Z PANIĄ ELŻBIETĄ MALECIŃSKĄDZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

18 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Gier Planszowych. Uczniowie mieli okazję grać w różne planszówki, które albo przynieśli albo wykonali samodzielnie. Temu dniu towarzyszył konkurs na najciekawszą grę planszową.
W kategorii klas IV- VIII:
1 miejsce Julia Szczęsna i Natalia Szczęsna,
2 miejsce – Dawid Kowal
3 miejsce Mateusz Krzyżanowski
W klasach 0-3:
1 miejsce Basia Limek,
2 miejsce Adam Pysiak,
3 miejsce Zuzia Janiszewska
dwa wyróżnienia: Daniel Kulik i Filip Wolak.


18 LISTOPADA - KLASA 5a KIBICOWAŁA DRUŻYNIE LECLERC RADOMKA RADOM PODCZAS MECZU SIATKÓWKI18 LISTOPADA - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA KLASY 5a

13 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Coroczne święto wszystkich miłośników bajek - uczniowie klas 0-3 przebrali się za swoje ulubione postaci z bajek i mogliśmy przenieść się chociaż na jeden dzień w magiczny świat fantazji.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

8 LISTOPADA - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Tradycyjnie 8 listopada nasza szkoła dołączyła do świętowania Dnia Zdrowego Śniadania. W każdej klasie Samorząd Uczniowski przeprowadził pogadankę na temat zdrowego porannego posiłku. Uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie przygotowali śniadanie i dzielili się pomysłami na zdrowe poranne posiłki.
Szkolne Koło Wolontariatu wzięło czynny udział w zbiórce pieniędzy koordynowanej przez Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu dla osób potrzebujących, która odbyła się w dniach 31 października - 3 listopada. Uczniowie klasy VIII zbierali pieniądze na cmentarzu w Cerekwi podczas długiego świątecznego weekendu. Dziękujemy za zaangażowanie uczniów w zbiórkę i chęć niesienia pomocy potrzebującym.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

W dniu 30 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie pierwszej klasy. Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Po występie przystąpili do zdania egzaminu. Po zdaniu egzaminu w symboliczny sposób poprzez przysięgę i pasowanie piórem, zostali przyjęci w poczet uczniów tej szkoły.
28 października - klasa VI oddaje cześć pamięci mieszkańców pomordowanych przez hitlerowskich okupantów.25 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ SZALONYCH FRYZURPRZEDSTAWIENIE KOŁA TEATRALNEGO (KL. Va i Vb) pt. "STRASZNA KLASA" - 21.10.2019

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Szkolne Koło Wolontariatu z ogromnym sukcesem rozpropagowało w naszej szkole akcję Tornister Pełen Uśmiechów. To wspaniałe przedsięwzięcie pod patronatem Caritas Diecezji Radomskiej, spotkało się z dużym odzewem wśród naszych uczniów, którzy chętnie dzieli się swoimi szkolnymi przyborami z potrzebującymi rówieśnikami z Ukrainy.


W czwartek 10 października o godz. 10 w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych Gminy Zakrzew, a jego celem było:
• Wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej
• Wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego
• Popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej
• Kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni patriotycznych
• Kultywowanie pamięci o wydarzeniach , które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność.

W konkursie wzięło udział szesnastu wykonawców.
Występy oceniło jury w składzie: Dariusz Sobczyk (przewodniczący), Julita Gocel, Beata Michalska, Marcin Limek.

W kategorii uczniów klas 0 – III
I miejsce ex-aequo zajęły:
• Julia Berlińska z kl. „0” (PSP Dąbrówka Podłężna) za piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”
• Agata Przybysz kl III (PSP Cerekiew) za piosenkę „Popatrz na niebo błękitne”
II miejsce Bartłomiej Białkowski kl III (PSP Cerekiew) za piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”
III miejsce Gabriela Pajączkowska kl III (PSP Cerekiew) za piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”

W kategorii uczniów klas IV – VIII
I miejsce ex-aequo zajęły:
• Zuzanna Drabik kl VIII (PSP Dąbrówka Podłężna) za piosenkę „Dziewczyna z granatem”
• Amelia Błachowska kl VIII (PSP Cerekiew) za piosenkę „Białe róże”
II miejsce Julia Kalinowska kl VIII (PSP Cerekiew) za piosenkę „Żeby Polska była Polską”
Jury postanowiło nie przyznawać III miejsca w tej kategorii.


W dniach 8 i 9 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi zostały przeprowadzone zajęcia z uczniami klas piątych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Celem akcji było pokazanie kodowania od najlepszej strony i zachęcenie do nauki programowania. Uczniowie kodowali na stronie studio.code.org. Animowane postaci i filmiki korzystnie wpłynęły na zapamiętywanie, a przyjazne dźwięki i pochwały zachęcały do dalszego zaangażowania w rozwiązywaniu problemów. Kursy skłaniały do myślenia, podejmowania prób i działania.
4 października koło teatralne w języku angielskim działające w naszej szkole, zaprezentowało przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek". Była to dość nowoczesna wersja tej bajki z morałem skłaniającym do nauki języków obcych.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - 04.10.2019

W ramach dnia tabliczki mnożenia w szkole odbyły się eliminacje wyłaniające mistrzów z poszczególnych klas. Najlepsi otrzymali oceny, słodkie upominki oraz plakietki, ktore dumnie nosili umieszczone na ubraniach. Na korytarzach pojawiły się ponadto plakaty wykonane przez uczniów.


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA Z PAINTBALLEM KL. Va i Vb - 4.10.2019DZIEŃ CHŁOPAKA, ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. VIII - 01.10.2019

W dniu 27.09.2019r. na posesji Państwa Walasków klasa II świętowała Dzień Ziemniaka. Rodzice zadbali nie tylko o wspaniale upieczone ziemniaki ale również o słodkości dla dzieci.


WYCIECZKA KLASY VIII DO KAZIMIERZA DOLNEGO I JANOWCA - 24.09.2019C.d. edukacji proekologicznej w naszej szkole: 24 września odwiedziła nas przedstawicielka firmy RADCOM z ciekawą lekcją o segregacji odpadów.


„NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMY-ZMIENIAMY” pod takim hasłem wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej, rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję „Sprzątanie Świata 2019”. Wysprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły, plac zabaw w centrum Cerekwi i miejsce pamięci czyli mogiłę wraz z otaczającym ją lasem.


Święto pieczonego ziemniaka uczniów klasy VI - 16.09.2019
Poza pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków były śpiewy, gry, zabawy na świeżym powietrzu.
ROK SZKOLNY 2018/2019

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO13 czerwca w czwartek klasy IVa i IVb wyjechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Janowca i „Magicznych ogrodów”. Było naprawdę gorąco, ale nie przeszkodziło to nam we wspaniałej zabawie.


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - akcja Pieluszka Dla Maluszka, pomoc dla Domu Samotnej Matki.FESTIWAL TALENTÓW

PRZEDSTAWIENIE KOŁA J. ANGIELSKIEGO - OSĄD PARYSA

DZIEŃ DZIECKA KL. V

DZIEŃ KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

27 maja odbył się w naszej szkole Dzień Krajów Anglojęzycznych. Każda klasa była odpowiedzialna za prezentację kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski. Wszyscy przygotowali wspaniałe wystąpienia, dzięki którym poznaliśmy wiele ciekawostek o prezentowanych krajach.DZIEŃ ZIEMI

W poniedziałek 13 maja, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Był pokaz doświadczeń chemicznych, ubraliśmy się na niebiesko i rozstrzygnęliśmy konkurs na zbiórkę zużytych baterii. Wśród klas młodszych wygrała klasa 2, a „zerówka” została wyróżniona. Wśród klas starszych wygrała klasa 7, a wyróżnienia otrzymały obie klasy czwarte. Dziękujemy młodym ekologom w imieniu naszej planety.
WYCIECZKA W PIENINY

Klasy V i VI spędziły 3 intensywne majowe dni w Pieninach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wjazdu na Palenicę w Szczawnicy, ponadto zwiedziliśmy Pijalnię Wód. Drugiego dnia udaliśmy się do Krościenka i obejrzeliśmy wystawę Pienińskiego Parku Narodowego. Ponadto zwiedziliśmy Zamek w Niedzicy. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji wycieczki był zjazd saneczkowy w Kluszkowcach, który zamknął nam trzydniowe zwiedzanie. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o południowych górzystych rejonach naszego kraju i mieli okazję integrować się szczególnie wieczorami podczas dyskoteki oraz sportowych rozgrywek w hotelu.


KONSTYTUCJA 3 MAJASPOTKANIE PRZY HERBATCE Z BRYTYJCZYKAMI

Uczniowie klasy V uczestniczyli w spotkaniu z Johnem i Susan, którzy odwiedzili naszą szkołę na zaproszenie rodziny Olivii Bąk. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać w języku angielskim z rodowitymi Anglikami i pokonać barierę językową, którą każdy uczeń języka obcego ma. Klasa V świetnie poradziła sobie z tym wyzwaniem, uczniowie zadawali szereg pytań gościom i chętnie prowadzili konwersacje z nimi.


WIELKANOC - SPEKTAKL KUKIEŁKOWY

PRZEDSTAWIENIE PRZEDSZKOLAKÓW O WIOŚNIE

W czwartek 28 marca, dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały dla klas I-III oraz rodziców wiosenne przedstawienie. Na czas przedstawienia korytarz zamienił się w łąkę, na którą zawitały: motylki, pszczoły, żabki, biedronki, muszki, sójki, świerszcze, dostojny bociek oraz wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też wiosennego wietrzyku, rozpromienionego słoneczka, Pani Zimy i wreszcie Pani Wiosny. Dzięki małym aktorom, wiosna już na dobre zagościła w naszych sercach, oby jeszcze zechciała pojawić się za oknem.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

I Dzień Wiosny w naszej szkole jest obchodzony bardzo hucznie. Najpierw mogliśmy oglądać kolorowy konkurs na najpiękniejszą Panią Wiosnę. Emocje były ogromne, a wszystkie Panie Wiosny przepiękne. Nie był to jednak koniec wrażeń tegoż dnia. Po konkursie uczniowie klas I-III wzięli zrobione przez siebie Marzanny oraz poszli pożegnać zimę i powitać wiosnę. Chyba się udało, bo od razu wyszło piękne słoneczko.
21 marca klasy 4a i 4b wybrały się do lasu w poszukiwaniu WIOSNY…

ODBLASKOWA "WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY"

19 marca 2019r. naszą szkołę odwiedzili goście z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, którzy poprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedstawili oni dzieciom z klasy I krótką historię kamizelki odblaskowej. Dzieci obejrzały filmik, dzięki któremu zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków w miejscach nieoświetlonych. Pracownicy WORDu pokazali w jaki sposób nosić odblaski, aby były one widoczne dla kierowców, a na koniec każde dziecko dostało swój własny zestaw odblasków. Niektórzy od razu po zakończonym spotkaniu przypięli odblaski do plecaków.
http://radioplus.com.pl
DZIEŃ LICZBY PI

Dzień Liczby Pi to święto, które rokrocznie obchodzone jest 14 marca. Data ta kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi – 3,14.
W tym dniu w naszej szkole odbywały się konkursy związane z liczbą pi oraz na najciekawsze przebranie związane z matematyką.


WYCIECZKA DO WARSZAWY

13 marca uczniowie z klas V-VIII zgłębiali tajniki nauki eksplorując Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasi wychowankowie mogli samodzielnie przeprowadzić szereg doświadczeń i wyciągnąć naukowe wnioski. Drugim punktem wycieczki był spektakl w teatrze Sabat pt. "Zemsta". Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z tego naukowo-kulturalnego dnia w Warszawie i już czekają na kolejne wycieczki szkolne.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Święto Babci i Dziadka to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Jest to dzień pełen wzruszeń i radości.
Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole 21.01.2019r. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich przybyłych gości. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowały program artystyczny. Babcie i dziadkowie podziwiali swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych były to jasełka, wiersze i piosenki. Następnie dzieci obdarowały swoje babcie i dziadków upominkami. Spotkanie opłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.


JASEŁKA

Dnia 22.01.2019r. w naszej szkole na sali gimnastycznej uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowały program artystyczny - jasełka, który przedstawili uczniom i zaproszonym gościom. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.


POLSCY ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI

Wzorem lat ubiegłych Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej zorganizował konkurs plastyczny nawiązujący do programu duszpastersko-katechetycznego na rok 2018/2019 pt. Polscy święci i błogosławieni. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, a jego celem było między innymi zapoznanie się z sylwetkami polskich świętych i błogosławionych. Prace były wykonane techniką dowolną. Etap szkolny powyższego konkursu zakończył się z dniem 30 listopada 2018 r. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 6 uczennic, których prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Spośród tych prac komisja wyłoniła 2 najlepsze, przedstawiające postać Św. Jana Pawła II. Laureatkami konkursu na etapie szkolnym są: Małgosia Mitak – uczennica kl. II oraz Patrycja Kaszuba – uczennica kl. III. Prace tych uczennic zostały przesłane do Wydziału Katechetycznego, gdzie oczekują na dalszy etap konkursu.


25 LISTOPADA – PODARUJ DZIECIOM MISIA

Szkolne Koło Wolontariatu pilotowało akcję Podaruj Dzieciom Misia zorganizowaną przez stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji. Celem akcji była zbiórka pluszaków dla dzieci z radomskich szpitali. Wszyscy się włączyli w tę akcję i zebraliśmy piękne misie, które będą pomagać chorym dzieciom wrócić do zdrowia.


22 LISTOPADA - WYCIECZKA DO WARSZAWY (ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, SIEDZIBA TELEWIZJI, MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO)

21 LISTOPADA – DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

Całodniowa akcja Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie grali w ulubione gry a także rozwijali kreatywność tworząc własne planszówki. Wspólnie obaliliśmy mit, że spędzanie wolnego czasu musi być powiązane z używaniem najnowszych zdobyczy technologii.
100 KARTEK NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji 100 kartek na 100lecie Odzyskania Niepodległości. Nasi uczniowie wykonali piękne karty patriotyczne z napisem „I’m proud to be Polish”- jestem dumny z bycia Polakiem. 100 kart wysłaliśmy do 100 szkół biorących udział w projekcie. Otrzymaliśmy 100 kart z całej Polski oraz z jedną z Litwy, które posłużyły nam do stworzenia pięknej patriotycznej wystawy.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCIPASOWANIE PIERWSZAKÓW

Dnia 09.11.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Uroczyste Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: radni gminy pani Aneta Pytka oraz pan Leszek Kurkiewicz. W tym roku do ślubowania przystąpiło aż 15 uczniów Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię klasy I Halinę Pawlak pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski rozpoczęli polonezem, a tym samym uczcili 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po części artystycznej, odświętnie ubrani Pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Każdy pierwszak otrzymał upominki, ufundowane przez radnych Radę Rodziców oraz rożki obfitości od rodziców. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest, bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem.


8 LISTOPADA – DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wspólnie przygotowywali i spożywali zdrowe śniadanie. Samorząd Uczniowski przypominał wszystkim jak ważne jest pożywne śniadanie dla młodego organizmu.


LISTOPAD - MIESIĄC ZADUMY

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT

Przez cały październik, w ramach akcji „Zbiórka dla Kici i Burka”, Szkolny Wolontariat pomagał w zbiórce i pakowaniu m.in. karmy dla potrzebujących zwierząt z radomskiego schroniska. I jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych uczniów, przynieśli mnóstwo produktów dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt. Dziękujemy pięknie darczyńcom!


DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR 26.10.201890 - LECIE SZKOŁY

Piątkowy słoneczny dzień, 12 października, na długo zostanie w pamięci i w sercach gości Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi, która obchodziła swój jubileusz – bardzo wyjątkowy, zważywszy na fakt, że pierwsi uczniowie przekroczyli próg placówki 90 lat temu.
Na szkolnych korytarzach spotkało się wielu znakomitych gości - absolwentów, byłych pracowników oraz władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Zakrzew – panem Sławomirem Białkowskim i Sekretarzem Gminy – panią Marzenną Nosowską, absolwentką szkoły.
Celebrowanie tego wydarzenia rozpoczęło się od pięknego montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów. Ich występowi towarzyszył pokaz zdjęć dokumentujących bogatą historię placówki, co wywołało wiele wzruszeń i chwil pełnych nostalgii. Kiedy niektórzy z gości rozpoznali na fotografiach siebie lub swoich rodziców – czas stanął w miejscu, a na wyrażenie uczuć zabrakło słów. Młodzi wykonawcy dali z siebie wszystko, a miarą ich sukcesu były łzy wzruszenia na widowni oraz drżące głosy u kolejnych prelegentów – absolwentów szkoły, wśród których byli m.in.: prof. zw. dr hab. inż. Jan Stanisław Skalik - ekspert w dziedzinie ekonomii, Wojciech Pysiak – mistrz polskiej „Agroligii”, Elżbieta Malecińska – poetka, śpiewaczka i kompozytorka oraz Michał Sobol – poeta nagradzany na całym świecie. Każdy z nich, z autentycznym wzruszeniem i wdzięcznością, wspominał lata spędzone w szkolnej ławie, dziękując jednocześnie za moralne drogowskazy, które tak dobrze zaowocowały w życiu, prowadząc ich do sukcesów. Były także gorące podziękowania dla przyjaciół Szkoły - osób i instytucji, które od lat z nią współpracują.
Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie przygotowanej z wielkim rozmachem wystawy ukazującej historię szkoły w Cerekwi od początku jej istnienia, czyli od 1928 roku. Zaprezentowane fotografie oraz eksponaty stały się okazją do poruszającej sentymentalnej podróży do lat dzieciństwa, pierwszych przyjaźni i miłości, do czasów, kiedy żyło się łatwiej i lepiej, bo każdy tak właśnie postrzega młodość, najpiękniejszy okres w życiu, tak bardzo w przypadku gości związany ze Szkołą w Cerekwi. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne rozmowy podczas przygotowanego na tę okoliczność przyjęcia. Pełnym wzruszeń i humoru wspomnieniom nie było końca. I tutaj po raz kolejny czas stanął w miejscu. Echa tej niecodziennej uroczystości z pewnością nie umilkną jeszcze długo, żyjąc w rozbudzonych wspomnieniach i wrażeniach obecnych na jubileuszu osób. To wszystko stało się możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi pani dyrektor Szkoły w Cerekwii Elżbiety Kumięgi, która wspaniale zadbała o najdrobniejsze nawet detale, w czym pomogli jej nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, często także absolwenci placówki. Historia szkoły oraz związanych z nią osób zobowiązuje. Nie mamy wątpliwości, że już wkrótce swój głos w historii dziejów zapiszą kolejni jej absolwenci.
8 PAŹDZIERNIKA 2018 – ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA UCZNIÓW KLASY VI

Poza pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków były śpiewy, gry, zabawy na świeżym powietrzu.


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. VII

4 października uczniowie klasy VII uczestniczyli we wspólnym grillowaniu kiełbasek i ziemniaczków. Czas między posiłkami był wypełniony bardzo atrakcyjną i angażującą wszystkich grą Laser Paintball. Odpowiednio przygotowane pole do rozgrywek oraz wysokiej klasy sprzęt pozwoliły uczniom na doskonałą rozrywkę i relaks.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS IVa i IVb DO JUMP WORLD RADOM

W środę, 3 października klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do parku trampolin Jump World. Podskokom i fikołkom nie było końca. Wróciliśmy do szkoły w znakomitych humorach.
WYCIECZKA 25-27.09.2018

W tych dniach, piętnastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce w ramach programu „ Z pasją żyć, sportowcem być”.
Dzieci zwiedzały Kraków: Wawel - komnaty królewskie, zbrojownię; Zaporę Czorsztyńską, elektrownię wodną, pływali statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, oraz zwiedzali zamek w Czorsztynie. W ramach integracji uczniowie z 3 szkół bawili się na dyskotekach oraz spędzili 4 godziny w basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej.
Święto Pieczonego Ziemniaka kl V - integracyjne spotkanie z uczniami i ich rodzicami (28 września)

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018, 27 września 2018r.

Jak co roku, w naszej szkole, odbyła się akcja Sprzątanie Świata. Wysprzątaliśmy teren wokół szkoły, plac zabaw w centrum Cerekwi oraz mogiłę razem z otaczającym ją lasem. Jak zwykle wszyscy spisali się na medal! Dziękujemy w imieniu naszej planety.
GRA MIEJSKA

26 września 2018 roku, 6 uczniów klasy VIII wzięło udział w Grze Miejskiej zorganizowanej przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. W grze wzięło udział 16 drużyn z klas 8 szkół podstawowych i klas 3 gimnazjalnych. Nasi reprezentanci wędrowali przez centrum naszego miasta w poszukiwaniu tajemniczej radomskiej pisarki. Po drodze rozwiązywali zagadki językowe, dzięki którym uzyskiwali nowe wskazówki przybliżające ich do zagadkowej postaci. Była to wspaniała przygoda językowa i atrakcyjna forma nauki i zdobywania wiedzy o krajach i językach obcych.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL.I

Uczniowie klasy I ten dzień obchodzili 20 września. Zapłonęło ognisko, zapachniały pieczone na kijkach kiełbaski, a w popiele……. ziemniaczki. Zgodnie z naszą szkolną tradycją tego dnia wszystkie dzieci wraz z rodzicami zajadają się ziemniakami pieczonymi w ognisku . Nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych i rozgrywek sportowych.
ROK SZKOLNY 2017/2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

W środę 25 kwietnia uczciliśmy święto naszej planety czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi pokazem mody ekologicznej. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali fantastyczne stroje, na każdą okazję, z surowców wtórnych. Ponadto, aby oddać hołd Błękitnej Planecie ubraliśmy się wszyscy na niebiesko.


SPOTKANIE WIELKANOCNE

28 marca odbyło się w naszej szkole Spotkanie Wielkanocne. Uczniowie klasy II i VI wspólnie przygotowali wzruszający program artystyczny. Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i podzieliliśmy się symbolicznie jajkiem.
Odbył się także coroczny plastyczny konkurs wielkanocny. W tym roku uczniowie klas IV-VII mieli za zadanie zrobić palmę wielkanocną.
I miejsce zajęła Julia Kalinowska, II miejsce Aleksandra Ukleja i III miejsce Agata Głowacka.
Uczniowie klas 0 - III mogli wykonać kartkę świąteczną lub pisankę.
W kategorii klas 0 - I
I miejsce zajęła Lena Pysiak, II miejsce Aleksandra Limek i III miejsce Maja Grzyb.
W kategorii klas II - III
I miejsce zajęła Gabriela Stępień, II miejsce Ewelina Mitak i III miejsce Patrycja Kaszuba.


ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało świąteczną zbiórkę żywności dla osób potrzebujących z naszej miejscowości. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza społeczność uczniowska tak żywo zaangażowała się w zbiórkę i udało nam się obdarować paczkami trzy rodziny z naszej okolicy.


DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR

23 marca odbył się w naszej szkole Dzień Szalonych Fryzur. Zobaczcie jak zwariowane pomysły mieli nasi uczniowie.
WYCIECZKA DO RADOMIA KLAS IV - VI

21 marca klasy IV-VI świetowały Pierwszy Dzień Wiosny na wycieczce do Radomia. Dzień rozpoczęliśmy seansem w kinie Helios. Film "Cudowny Chłopak" okazał sie bardzo wzruszający i bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Po seansie uczniowie mogli poszaleć podczas treningu w parku trampolin Sky Jump.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

I Dzień Wiosny w naszej szkole jest obchodzony bardzo hucznie. Najpierw mogliśmy oglądać wspaniałe przedstawienie na powitanie wiosny, przygotowane przez Panią Wiolettę Jarecką oraz Pierwszaki, a następnie odbył się kolorowy konkurs na najpiękniejszą Panią Wiosnę. Emocje były ogromne, a wszystkie Panie Wiosny przepiękne. Nie był to jednak koniec wrażeń tegoż dnia. Po konkursie obydwa oddziały przedszkolne oraz uczniowie klas I-III wzięli zrobione przez siebie Marzanny oraz poszli pożegnać zimę i powitać wiosnę. Chyba się udało, bo od razu wyszło piękne słoneczko.


WYCIECZKA DO HULA PARKU

Z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Hula Parku, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Poza wspaniałymi zabawami na zjeżdżalniach, trampolinach, basenach z piłkami oraz torami przeszkód nasze przedszkolaki tworzyły swoje własne korony, malowały sobie buźki oraz dziewczynki plotły kolorowe warkoczyki. Zabawy co nie miara, a uśmiechu jeszcze więcej.


POWIATOWY KONKURS WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

W czwartek, 22.03.2018r., dzieci z oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego brały udział w X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Emocje były ogromne. Dzieci przygotowane. Zabrakło odrobiny szczęścia, ale za to była świetna zabawa oraz znakomici goście…
DZIEŃ MARCHEWKI

W piątek, 16 marca, dzieci z oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego świętowały Dzień Marchewki. Dowiedziały się jak rośnie marchewka, do czego nasz organizm potrzebuje tego wspaniałego warzywa oraz w jakiej postaci możemy ją spożywać. Były to kolejne zajęcia w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele natury”. Na cześć wszystkich marchewek dzieci zrobiły wspaniałe prace plastyczne, które zawisły na naszej wystawie.


WYSTĘP GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ

W dniu 23.02. naszą szkołę odwiedziła historyczna grupa rekonstrukcyjna "REKONSTRUKTO".
W roku 2018 Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości, więc członkowie grupy zaprezentowali mundury oraz broń z czasów, kiedy nasi rodacy o tę niepodległość walczyli. Mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, muszkiety wojsk polskich walczących z Rosją w Powstaniu listopadowym, szable i kosy powstańców styczniowych, to tylko część atrakcji. W dwóch oddzielnych pokazach dla młodszych uczniów z klas 0-3 i starszych z klas 4-7, uczniowie mieli możliwość przymierzyć XIX-wieczne mundury, a nawet dzierżyć ówczesne szable, co wzbudziło największy entuzjazm.
Występ grupy rekonstrukcyjnej to początek historycznych atrakcji związanych z 100-leciem odzyskania niepodległości organizowanych przez naszą szkołę!
ZABAWA CHOINKOWA

W dniu 07.02 w naszej szkole odbył się Bajkowy Bal Karnawałowy prowadzony przez Myszkę Minnie oraz Elsę. Na wielki bal przybyli goście w strojach księżniczek, rycerzy, minionków, Spidermanów, a nawet kościotrupów i wiele, wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach muzyki tworząc korowody, kółeczka, pociągi itp. Były również gry, zabawy i konkurencje zespołowe, a także uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Aż szkoda, że kolejny bal dopiero za rok....


SPOTKANIE NOWOROCZNE

Dnia 02.02.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Spotkanie Noworoczne, na którym dzieci z oddziału 4 i 5-latków, oddziału „0”, a także uczniowie kl. I należący do szkolnego koła teatralnego zaprezentowały Jasełka. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. Julity Gocel, p. Sylwii Szczęsnej - Zaręby oraz p. Wioletty Jareckiej. Całemu wydarzeniu towarzyszyli zacni goście: proboszcz parafii pw. św. Stanisława bp. m. - ks. Andrzej Piotrowski, Radny Gminy Zakrzew pan Leszek Kurkiewicz oraz Rodzice.
Dzieci, w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawiły sceny narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Podczas przedstawienia, wsparciem dla młodszych kolegów, byli uczniowie uczęszczający na koło wokalno-instrumentalne. Jasełka pozwoliły, choć na chwilę, powrócić nam do magicznego czasu, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Swym pięknym i oryginalnym występem dzieci podbiły serca publiczności.
Po zakończonym występie wszyscy ,,mali aktorzy” otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za pięknie wykonany występ. Rodzice, dumni ze swych pociech, byli zachwyceni talentem aktorskim swych dzieci!
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 22.12.17r. odbył się w naszej szkole "Koncert kolęd". W koncercie wzięli udział uczniowie i uczennice z klas II, IV, V, VI i VII uczęszczający na Koło wokalno-instrumentalne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolędy wykonywane na instrumentach. Zaprezentowali je: Julia Kotkowska, Julia Kalinowska, Mikołaj Podymniak, Anna Kotkowska i Amelia Długa.
Występ naszych uczniów bardzo się podobał, a wszyscy wykonawcy zebrali duże brawa.
WYCIECZKA DO RADOMIA KLASY VI i VII

Dnia 20.12.2017 uczniowie klasy VI i VII wybrali się na wycieczkę do Radomia. Początkowo udali się do SKY JUMP, gdzie mieli możliwość poskakać na trampolinach. Czas tam spędzony był czasem bardzo aktywnym, każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Następnie cała grupa pojechała do Muzeum im. J. Malczewskiego, gdzie na warsztatach plastycznych tworzyła własne lalki motanki (lalki przynoszące szczęście) oraz zwiedzała wystawę archeologiczną i wysłuchała wykładu o historii Radomia.


XV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI ,,Wiersze uczą i bawią”

Dnia 11 XII 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbył się XV Gminny Konkurs Recytatorski pt.,,Wiersze uczą i bawią”. Jak co roku głównym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności recytatorskich dzieci w wieku 4-9 lat. Szkoła Podstawowa w Cerekwi gościła 38 utalentowanych uczniów klas 0-III z 6 placówek oświatowych z gminy Zakrzew- szkoły podstawowe z : Bielichy, Cerekwi, Dąbrówki Podłężnej, Gulina, Woli Taczowskiej oraz Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie. XV Konkurs Recytatorski otworzyła dyrektor PSP w Cerekwi- pani Elżbieta Kumięga. Powitała zaproszonych gości i komisję konkursową. Wyraziła też ogromną radość z przybycia tak licznej grupy uczniów oraz ich opiekunów. Na konkursie wszyscy uczestnicy prezentowali wiersze o tematyce ,,Na zdrowie…” Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:
1. Dzieci 4- 5 letnie.
2. Klasy 0-I.
3. Klasy II-III.

Laureaci w kategorii wiekowej 4-5 lat:
I-sze miejsce- Maja Białkowska
II-gie miejsce- Wiktoria Klocek
III-cie miejsce- Aleksandra Szewczyk

Laureaci w kategorii 0-I:
I –sze miejsce-Marcel Piasek
II-gie miejsce- Agata Przybysz
III- cie miejsce- Alicja Skrzek

Laureaci w kategorii klas II-III:
I –sze miejsce-Karolina Szczepaniak
II-gie miejsce- Anna Jaskólska
III- cie miejsce- Nikola Woś

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast każdy uczestnik - słodki upominek. Były gratulacje i pochwały od zaproszonych gości. To wielka radość dla organizatorów, a jednocześnie najlepsza zachęta dla tych, którzy obawiają się zmagań konkursowych.
Mamy nadzieję, że nasz konkurs nadal będzie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i już dziś czekamy na kolejny!
Wioletta Jarecka.


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Przez wiele dni nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowywali ozdoby na Świąteczny Kiermasz, który odbył się 07.12.2017r. Bogata kolorystyka, różnorodność technik i materiałów zastosowanych w pracach ogromna, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie: kartę świąteczną, bombkę, choinkę czy stroik. Dochód z kiermaszu od kilku lat jest przeznaczony na organizację majowej imprezy środowiskowej „Biegaj z nami”.


MIKOŁAJ U PIERWSZAKÓW

Dnia 06.12.2017 r. pierwszaków odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i dlatego każdy uczeń dostał mikołajkowy prezent.


WIZYTA W PLANETARIUM

Dnia 06.12.2017 r. odwiedziło nas mobilne Planetarium. Uczniowie dużo dowiedzieli się o kosmosie i uczestniczyli w wirtualnej wspaniałej podróży kosmicznej oraz kto pierwszy poleciał w kosmos, jaka pogoda panuje na Marsie, czy jak działa teleskop... Bez wychodzenia ze szkoły odbyli podróż po naszej galaktyce.


WYCIECZKA DO RADOMIA KLAS IV – VI

Dnia 30.11.2017 uczniowie klas IV, V, VI z okazji Mikołajek udali się na wycieczkę do Portu Lotniczego Radom oraz do MK Bowling. Podczas pobytu na lotnisku uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak odbywa się odprawa biletowo - bagażowa oraz przejście przez bramki bezpieczeństwa. Ponadto obejrzeli bagażownię oraz sprzęt Lotniskowej Straży Pożarnej. Na zakończenie pobytu na lotnisku każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Dalsza część wycieczki to wspaniała zabawa na kręgielni.


ANDRZEJKI

Dnia 28.11.2017r. przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-7 wspaniale bawili się na zabawie andrzejkowej. Były tańce i konkursy. Wszystkie atrakcje przygotowała Agencja Artystyczna TRAMPOLINEK. Nie zabrakło również andrzejkowych wróżb, które przeprowadzili uczniowie z SU. Dzieci były zachwycone!!!


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W piątek 24 listopada obchodziliśmy pierwszy raz w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji odbyły się m.in. wybory na najżyczliwszych. Medale - Uśmiechy otrzymali:
z kl. 4 - Karina Wojcieszak, Julita Tomczyk, Błażej Piwowarczyk i Szymon Sobczak,
z kl. 5 - Natalia Bartosiak, Paulina Wrochna i Łukasz Tomasik,
z kl. 6 - Wiktoria Krawczyk i Filip Łukasik,
z kl. 7 - Paulina Woźniak i Mikołaj Podymniak.
Gratulacje


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 24.11.2017 r przedszkolaki oraz pierwszaki obchodziły ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci wspaniale bawiły się z MISIEM PANDĄ, odbyły się tańce, konkursy i oczywiście słodki ,,misiowy" poczęstunek.


AKTYWNIE PO ZDROWIE

Dnia 20.11.2017r dzieci z klasy ,,0" zaprezentowały program artystyczny promujący zdrowe odżywianie oraz jego wpływ na zdrowie. Przedstawienie było zwieńczeniem działań podjętych przez klasy 0-1 podczas realizacji programu AKTYWNIE PO ZDROWIE. Uczniowie, pod opieką swoich nauczycielek, zrealizowali różne zadania i uczestniczyli w wielu ciekawych lekcjach.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 17.11.2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: Sekretarz Gminy Zakrzew- pani Marzenna Nosowska, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Bb. męczennika w Cerekwi-ks. Andrzej Piotrowski oraz radni Gminy Zakrzew: pani Aneta Pytka i pan Leszek Kurkiewicz, a także przewodnicząca Rady Rodziców PSP w Cerekwi- pani Jolanta Głowacka.
W tym roku do ślubowania przystąpiło 24 uczniów. Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię- panią Wiolettę Jarecką, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski przeprowadziły starsze koleżanki z klasy IV- Aleksandra Gomuła i klasy VII- Paulina Woźniak.
Po części artystycznej, odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą oraz dbać o dobre imię klasy i szkoły. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie legitymacji szkolnych oraz pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Wiele ciepłych słów dzieci usłyszały również od pani Sekretarz. Ksiądz proboszcz pobłogosławił pierwszaków i pochwalił ich za wspaniały występ. Do pochwał, życzeń i gratulacji przyłączyli się także inni goście: radni, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz rodzice. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Gminy Zakrzew oraz rożki obfitości od rodziców. Radni również nie zapomnieli o pierwszakach i wręczyli upominek dla wszystkich uczniów na ręce pani wychowawczyni. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.
Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem.
W. Jarecka


ODBLASKOWA "WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY"

W piątek, 17 listopada, naszą szkołę odwiedzili goście z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, którzy poprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedstawili oni dzieciom z klasy I i zerówki krótką historię kamizelki odblaskowej. Dzieci obejrzały filmik, dzięki któremu zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków w miejscach nieoświetlonych. Pracownicy WORDu pokazali w jaki sposób nosić odblaski, aby były one widoczne dla kierowców, a na koniec każde dziecko dostało swój własny zestaw odblasków. Niektórzy od razu po zakończonym spotkaniu przypięli odblaski do plecaków.
http://radioplus.com.pl


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIPAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ZWIERZĄT

Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom, szczególnie tym potrzebującym pomocy, dlatego my też postanowiliśmy się włączyć. W naszej szkole, w październiku i listopadzie, przeprowadziliśmy zbiórkę produktów dla radomskiego schroniska. W sumie zebraliśmy kilkanaście kilogramów karmy, makaronów czy koców dla potrzebujących psów i kotów. Wszystkim darczyńcom, w imieniu zwierzaków, serdecznie dziękujemy.


ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie ,,Zdrowo jem, więcej wiem", który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego ,,Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia dzieci i dorosłych.


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W środę, 8 listopada odbyło się zdrowe śniadanie. To była prawdziwa uczta. Rodzice wraz z dziećmi wykonali zdrowe potrawy i przynieśli je do szkoły. Niektórzy przynieśli owoce. Dzieci wspólnie z nauczycielami nakryły do stołu, wycisnęli świeży sok z warzyw i owoców i zasiedli do wspólnego biesiadowania. Oprócz już wcześniej przygotowanych potraw był również chleb, masło, wędlina i ser, z których dzieci mogły same sobie skomponować kanapkę, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Było pysznie. Koniecznie musimy to powtórzyć.
ŚNIADANIE DAJE MOC

Dnia 8.11.2017r uczniowie klasy I wzięli udział w ogólnopolskim programie ŚNIADANIE DAJE MOC!
Dzieci samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Wspólny posiłek był dla pierwszaków wspaniałą zabawą, ale również ważną lekcją o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek i daje energię na cały dzień.

FALL FESTIVAL

31 października odbył się w naszej szkole FALL Festival z udziałem klasy V oraz zaprzyjaźnionych uczniów z PSP nr 21 w Radomiu. Podczas tych warsztatów uczniowie poznawali tradycje związane ze świętami Thanksgiving, Halloween oraz All Saints' Day. Zajęcia kulturowe były świetną okazją do integracji uczniów oraz rozszerzenia wiedzy na temat krajów anglojęzycznych.


WYCIECZKA KL. IV DO AKADEMII ROBOTYKI LEGO

20 października klasa IV wybrała się na warsztaty do Akademii Robotyki LEGO w Radomiu. Uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych oraz opanować podstawowe techniki oprogramowania. Po warsztatach z programowania robotów, uczniowie mieli słodki poczęstunek oraz chwilę zabawy przy kreowaniu budowli z klocków LEGO.


OGNISKO KL. V

19.10.2017 r. klasa V wykorzystuje ostatnie dni pięknej pogody i organizuje „Święto pieczonego ziemniaka”. Poza ziemniaczkami, nie zabrakło również pieczonych nad ogniskiem kiełbasek, których smak jest o wiele lepszy niż tych z grilla. Wspólne przygotowywanie, rozpalanie ogniska i pieczenie integruje dzieci. Mogą na siebie liczyć. Są radośni, uprzejmi, pomagają sobie, częstują brakującymi przyprawami czy chlebem. Po posiłku wspólne zabawy i gry na boisku szkolnym. Z uśmiechem na twarzy spędziliśmy razem kolejny dzień.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 16 października 2017r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zostali zaproszeni emeryci, nauczyciele i obsługa. Uroczystość tę przygotowali uczniowie z klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami Anną Bień i Irminą Podsiadłą. Dzieci śpiewały piosenki, mówiły wiersze, na koniec złożyły życzenia. Uczniowie zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i obsłudze.

WYCIECZKA DO RADOMIA (BASEN, KINO)

4 października uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Poranek spędziliśmy w kinie oglądając seans pt. Tarapaty. Wszyscy uczniowie dali pozytywne recenzje tej produkcji. Następnie udaliśmy się do Aquaparku, gdzie uczniowie oddali się szalonej zabawie w wodzie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I DZIEŃ CHŁOPAKA KL. VI

Dnia 2 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą zorganizowali ognisko z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka oraz Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały dla chłopców wspaniałą niespodziankę: częstowały pizzą, kiełbaskami, ciasteczkami, batonikami oraz napojami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni
i bawili się wyśmienicie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. IV

27 września klasa IV spędziła bardzo przyjemnie czas wspólnie celebrując Święto Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie piekliśmy kiełbaski, graliśmy w piłkę, zajadaliśmy babeczki upieczone przez jednego z uczniów i wspaniale spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci z wielką radością posprzątały teren wokół szkoły oraz drogi w kierunku Radomia, Zdziechowa i Milejowic.
WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

W dniach 25-27.09.2017 roku uczniowie klas V-VI w ramach programu „Z pasją żyć, sportowcem być”, wyjechali na wycieczkę w góry do Murzasichle.
W pierwszym dniu poznawaliśmy zabytki Krakowa. Najpierw udaliśmy się na Wawel do Skarbca Koronnego, gdzie zebrano zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne, odbyło się tu 31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III królowie Polski.
W wawelskich kryptach są groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwianiu widoków ze wzgórza, spacerze po „Smoczej Jamie”, udaliśmy się na Rynek Krakowski-największy średniowieczny plac Europy. Później Stare Miasto i Kościół Mariacki. Po zakwaterowaniu w „Willi Tatry”, odbył się nietypowy kulig – wozami konnymi po okolicy, zakończony integracyjnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Drugi dzień - zwiedzanieZakopanego: Wielkiej Krokwi, Gubałówki, Krupówek, jednak największe wrażenie wywarł na nas Pęksowy Brzyzek - jedna
z najważniejszych polskich nekropolii, gdzie nagromadzono mogiły kilkudziesięciu wybitnych osób, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala m.in.: symboliczny grób Witkacego, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński, na którego nagrobku palą się lampki przyniesione przez dzieci, grób Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza i wielu innych. Wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, kamieniu i metalu. Noszą charakterystyczne motywy stylu podhalańskiego: kapliczki, rzeźbienia czy malowidła na szkle. Po południu - „Termy Chochołowskie” największy w kraju kompleks basenów termalnych , gdzie mogliśmy zrelaksować się po trudach wędrówek. Po kolacji kolejne atrakcje : spotkanie z podhalańskim gawędziarzem, a potem …. dyskoteka. Po tak aktywnym dniu niektórzy uczestnicy zasnęli w fotelach, nie bacząc na głośną muzykę i okrzyki tańczących.
Trzeci dzień – rozstajemy się z Tatrami i wracamy do domu.
Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA (4, 5, 6 - LATKI)

W piękne wrześniowe przedpołudnie dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z paniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę po lesie. Wszyscy pojechali do Królewskich Źródeł w poszukiwaniu bobrów. Niestety nie udało im się zobaczyć tego tajemniczego zwierza, ale zaobserwowały zmiany zachodzące jesienią
w przyrodzie, znalazły liczne dziuple zrobione przez bociany, poznał kilka gatunków drzew i dowiedziały się które zwierzątko leśne jest bałaganiarzem, a które czyścioszkiem… Po tak wyczerpującym marszu postanowili się posilić kiełbaską z ogniska, która dała im siły na gry, zabawy i konkursy z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Odśpiewali hymn ziemniaczany a na koniec zjedli ziemniaczki z ogniska i Chipsy ziemniaczane. Zmęczeni, szczęśliwi i syci wszyscy wrócili do szkoły.ROK SZKOLNY 2016/2017

VII Przegląd Spektakli w Języku Angielskim

11 maja w naszej szkole odbył się VII Przegląd Spektakli w Języku Angielskim. Obok gospodarzy w przeglądzie wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze szkół w Woli Taczowskiej, Dąbrówce Podłężnej, Wacynie i Zakrzewie. Młodzi aktorzy zaprezentowali się w przedstawieniach pokazując zdolności zarówno językowe jak i teatralne. Jurorów najbardziej urzekła etiuda „Elephant’s Child” przygotowana przez uczniów ze szkoły w Wacynie. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Cerekwi z przedstawieniem „The Nightingale and the Rose” (Słowik i Róża). Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Woli Taczowskiej ze spektaklem „The Mystery of the Houses of Parliament”. Ponadto przydzielono aż 13 nagród indywidualnych w kategoriach English Master za zdolności językowe (I miejsce Karol Rybski z PSP w Woli Taczowskiej, II miejsce Aleksandra Jerzyna, Wola Taczowska, III miejsce Julia Pysiak, Wola Taczowska), Drama Master - za zdolności aktorskie (I miejsce Aleksandra Jerzyna, PSP w Woli Taczowskiej, II miejsce Łucja Gwizd PSP w Wacynie, III miejsce Dominika Majchrzak w PSP w Cerekwi) oraz Best Supporting Actor - za wyróżniające się odegranie ról drugoplanowych (I miejsce Alicja Grzesiak, PSP w Wacynie, II miejsce Kinga Gaca, PSP w Wacynie, III miejsce Paulina Woźniak PSP w Cerekwi). Dodatkowe wyróżnienia zostały przyznane przez jury z City College dla Krzysztofa Zakrzewskiego i Amelii Błachowskiej z PSP w Zakrzewie. Ponadto specjalne nagrody zostały także przyznane przez uczennice z gimnazjum numer 13 w Radomiu i jednocześnie absolwentki szkoły w Cerekwi, Urszulę Kołtunowicz i Kaję Styczyńską (Dominika Majchrzak w PSP w Cerekwi - Drama Master i Aleksandra Jerzyna, PSP w Woli Taczowskiej - English Master). Nagrody w przeglądzie zostały ufundowane przez szkoły językowe House Academy w Cerekwi oraz City College w Radomiu, wydawnictwo Pearson oraz Radę Rodziców PSP w Cerekwi, serdecznie dziękujemy za wsparcie. Cieszymy się, że wśród uczniów mamy wiele utalentowanych teatralnie osób, które chcą zagłębiać tajniki języka angielskiego. Mamy nadzieję, że za rok VIII Gminny Przegląd Teatralny w Języku Angielskim również okaże się sukcesem i bardzo radosnym przeżyciem jednoczącym jeszcze większą liczbę szkół.

WYCIECZKA KLAS IV - VI DO CZĘSTOCHOWY I OGRODZIEŃCA

25 maja 2017 roku uczniowie wybrali się na wycieczkę do Częstochowy, gdzie zwiedzili Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II. Następnie pojechali do Ogrodzieńca. Tam mieli okazję zwiedzić Zamek oraz spędzić czas w Parku Rozrywki tj. odwiedzili Dom Legend i Strachów, Park doświadczeń fizycznych, a następnie zjeżdżali po torze saneczkowym.WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO

Dnia 30.05.2017 r uczniowie klasy IIA oraz klasy III pod opieką p.A.Bień oraz p.W.Jareckiej uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem programu były Puławy,gdzie uczniowie zwiedzali pałac Czartoryskich i park ze wszystkimi zabytkami. Następnie dzieci odwiedziły Kazimierz.Płynęły statkiem po Wiśle, zwiedzały Muzeum Przyrodnicze w Starym Spichlerzu, odbyły przejażdżkę meleksem z Rynku do wąwozu lessowego i zobaczyły wiele innych ciekawych miejsc. Oczywiście, zgodnie z tradycją, uczniowie zakupili maślane koguty w kazimierskiej piekarni.Dzieci bardzo zmęczene, ale szczęśliwe wróciły do domu i już nie mogą się doczekać następnych wycieczek!!!(W.J)

MAJOWE ŚWIĘTA

Uczniowie klasy V i VI pod opieką p. Haliny Pawlak przygotowali uroczysty apel pod hasłem " Majowe święta". Spotkanie miało na celu przeżycie wspólne refleksji nad wieloma majowymi dniami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Uczniowie wspominali o ludzkiej pracy, jak również o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791r., która była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Przedstawiony montaż słowno - muzyczny przbliżył nam te majowe święta: 1 maja,2 maja 3 maja. Była to inna lekcja historii. (HPawlakDnia 27.04.2017 r.w PSP

im.J. Kochanowskiego w Zakrzewie odbył się Gminny Konkurs o tytuł ,,Małego i Bezpiecznego Ratownika". Uczniowie z naszej szkoły zajęli zaszczytne I miejsce.

Uczestnicy konkursu- kategoria klas I-III:
1.Mika Kacper- klasa III
2.Swend Katarzyna- klasa III
3.Wasiak Mikołaj- klasa III
Uczestnicy konkursu- kategoria klas IV-VI:
1.Majchrzak Dominika- klasa VI
2.Pysiak Bartłomiej- klasa VI
3.Woźniak Paulina- klasa VI

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Z tej okazji w dniu 25.04.2017 roku , uczniowie klasy IV wykonali program artystyczny pt. „ Na ratunek….” . Celem przedstawienia było uwrażliwienie społeczności szkolnej na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. Na zakończenie programu artystycznego czwartoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. „Zostawcie nam czysty świat!” /B.B./

Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Z tej okazji dnia 12.04.2017. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyła się uroczystość związana z obchodami Świąt Wielkanocnych.W radosny nastrój Świąt wprowadziło wszystkich przedstawienie pt.,,Wielkanocne obyczaje” w wykonaniu uczniów klasy II b przygotowane pod kierunkiem p, H, Pawlak. Stara ludowa prawda głosi, że ,,co kraj, to obyczaj”. Dlatego też mali aktorzy przypomnieli zwyczaje wielkanocne oraz tradycje, które w wielu domach już dawno zostały zapomniane. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły- pani Elżbieta Kumięga złożyła życzenia świąteczne zebranym gościom i całej szkolnej społeczności. Jak co roku odbyło się także symboliczne dzielenie jajkiem. Po występie, pełni wrażeń artystycznych uczniowie i rodzice, zasiedli przy wspólnym wielkanocnym stole. Jest to bowiem nieodłączny element naszych świątecznych spotkań szkolnych. H. Pawlak

Dnia 19.01.2017r odbyła się akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy II a i klasy I przygotowali ,, Jasełka''. Po przedstawieniu uczniowie klas 0- III i oddziału przedszkolnego 4-5 latków zaprezentowali krótką inscenizację słowno- muzyczną z okazji Święta Babci i Dziadka zakończoną odśpiewaniem ,,Sto lat''. Uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonany ,, pachnący upominek - małe mydełko. Na twarzach zaproszonych gości widać było uśmiech i wzruszenie.W dniu 18 stycznia uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obserwowali prezentowane przez Grupę Zaelektryzowani doświadczania z zakresu biologii, fizyki i chemii „ To nie magia, to nauka. np.: samozapłon tlenku manganu, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, doświadczenia związane z CO2 i helem. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć eksperymenty, ale również wziąć udział w niektórych z nich, co wykonywali z wielkim zaangażowaniem. Po zaprezentowanych pokazach chemicy odpowiadali na pytania młodzieży i wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji.W dniu 11 stycznia uczniowie klasy IV i VI byli na wycieczce w Kozienicach.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne. Szczególnie zainteresowała nas wystawa „Jak powstało życie na Ziemi”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy o tradycjach wsi Ziemi Kozienickiej. Dużą frajdę pomimo mroźnej pogody sprawił na pobyt na basenie.Wycieczka klasy V

W dniu 20.01.2017 klasa V pojechała na wycieczkę do Radomia. Uczniowie udali się do kina Helios, a następnie na warsztaty plastyczne do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie malowali obrazy abstrakcyjne przy wykorzystaniu płytek szklanych."Od ziarenka do bochenka"

We wtorek, 17 stycznia, dzieci 4- i 5-letnie oraz dzieci z kl. IIb odwiedziły piekarnię pana Jarosława Gajdy, gdzie zobaczyły, jak wygląda proces powstawania chleba. Z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy całą piekarnię, zaczynając od magazynu, gdzie mogliśmy m.in. spróbować ziaren, które są dodawane do chlebów, skończywszy na miejscu, skąd chleby wędrują na samochody i dalej są transportowane do sklepów. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na warsztaty formowania pieczywa. Ale frajda. Piekarni bardzo serdecznie dziękujemy!Dzień Babci i Dziadka

Dzieci z oddziału przedszkolnego 4- i 5-latków przygotowały małą niespodziankę swoim babciom i dziadkom. W czwartek, 19 stycznia, zaraz po przedstawieniu jasełkowym, dziadkowie zostali zaproszeni przez najmłodszych na słodki poczęstunek oraz krótki występ przygotowany przez dzieci oraz paniom. Były wiersze, piosenki, tańce, życzenia oraz....skromne, lecz piękne upominki. Wszystkiego najlepszego drodzy DZIADKOWIE!

Wycieczka do Radomia klasy V

Dnia 14.12.2016 uczniowie klasy V wybrali się na wycieczkę do Radomia do Akademii robotyki LEGO oraz na kręgielnię. Dzieci miały okazję przekonać się, że nauka nie jest nudna poprzez tworzenie konstrukcji z wykorzystaniem programowalnych klocków LEGO.W dniach 05.12 i 08.12 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Mikołajkowym Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Zakrzew. Reprezentacja chłopców w składzie: Piotr Kiełbasa, Norbert Orłowski, Kacper Wojcieszak, Konrad Szczęsny, Bartłomiej Pysiak oraz Kacper Dąbrowski wywalczyli I miejsce, natomiast drużyna dziewcząt : Martyna Gałek, Natalia Dąbrowska, Julia Głogowska, Natalia Długa, Amelia Bartosiak i Zuzanna Kuśta uplasowała się na II miejscu. G r a t u l u j e m y naszym zespołom.6 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego oraz z klas I-III były na spektaklu Wrocławskiego Teatru Edukacji pt."Lokomotywa Juliana Tuwima", podczas którego dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi wierszami poety tj.: Lokomotywa, O Grzesiu kłamczuszku, Zosia Samosia, Pan Tralaliński i wiele, wiele innych. Świetnie się przy tym bawiły tańcząc, podśpiewując oraz grając na scenie. Po spektaklu mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z aktorami oraz zrobić sobie zdjęcie z jednym i nich. Czekamy na kolejny wyjazd....

23 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki

Pan Michał Sobol 21 listopada 2016 roku odwiedził mury swojej szkoły gdzie zaprezentował swoje wiersze i opatrzył je komentarzem oraz wspomnieniami z lat szkolnych. Młodzież i opiekunowie słuchali ich w dużym skupieniu, a atmosfera spotkania była bardzo przyjemna.

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy,7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Nasi uczniowie wzięli udział w corocznym konkursie na najlepsze przebranie za postać z ulubionej bajki zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Każdy uczestnik zaprezentował swój strój oraz powiedział kilka słów o swojej ulubionej bajce. A oto nagrodzeni uczniowie: w kategorii klas O-I: I miejsce Kacper Kępczyński, II miejsce Patryk Walasek; III miejsce Ksymena Borkowska; w kategorii klas II-III:I miejsce Katarzyna Swend, II miejsce Gabriela Stępień, III miejsce Maja Kwiecień; w kategorii klas IV- VI: III miejsce Paulina Woźniak, II miejsce Weronika Falińska, I miejsce Kalina Stanios. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie już za rok.

Dnia 14.10.2016 obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. E. Grzyb, które wzbogacił występ chóru prowadzonego przez p. D. Sobczyka. Kolejnym punktem programu było Ślubowanie Pierwszoklasistów. W uroczystościach wzięli udział rodzice. W programie artystycznym przygotowanym przez p. G. Adamczyk, pierwszaki zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały wiersze. Po części artystycznej dzieci złożyły uroczystą przysięgę, a następnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor złożyła życzenia pracownikom szkoły i wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym. Dnia 17.10 swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani pracownicy szkoły, którzy mieli okazję obejrzeć występ uczniów, wraz z uczniami naszej szkoły.Święto Pieczonego Ziemniaka Uczniowie klas IV i V ten dzień obchodzili 29września. Zapłonęło ognisko, zapachniały pieczone na kijkach kiełbaski, a w popiele……. ziemniaczki. Szkoda tylko, że było ich tak mało. W tym dniu, spędzanym na świeżym powietrzu, w ramach integracji uczniów i klas nie zabrakło różnorodnych gier, zabaw i wyścigów. W zawodach sportowych nie przeszkadzały umorusane buźki. Nasi wychowankowie potrafią aktywnie spędzać wolny czas. /B.B.,E.G./ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA Dnia 30.09.2016 r. uczniowie klas IIa , IIb oraz III obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka oraz Dzień Chłopaka. Zgodnie z naszą szkolną tradycją tego dnia wszystkie dzieci wraz z rodzicami zajadają się ziemniakami pieczonymi w ognisku oraz różnymi ziemniaczanymi potrawami. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej kiełbaski oraz zabaw ruchowych i rozgrywek sportowych .H.P"Podaj dalej….. drugie życie odpadów." - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata, do której tradycyjnie włączyła się nasza szkoła.
16 września wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli na dokładne sprzątanie naszej okolicy. Uczestnicy akcji posprzątali tereny przyszkolne, okolice kościoła, cmentarza, pobocza dróg w stronę Radomia, Milejowic i Zatopolic. Z roku na rok uczniowie naszej szkoły zbierają coraz mniej śmieci. Świadczy to o coraz wyższej świadomości ekologicznej mieszkańców. W ramach akcji wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadanki na temat segregacji śmieci, recyklingu i konieczności dbania o naszą Planetę. Wszystkie klasy wykonywały plakaty na temat przeprowadzonej w szkole akcji. Rękawice oraz worki dla uczestników akcji zapewnił Urząd Gminy w Zakrzewie./B.B./


16 września 2016 r. W ramach akcji Sprzątanie świata przedszkolaki z grupy Żabki sprzątały w pocie czoła nasz szkolny plac zabaw. Starannie pod okiem swojej wychowawczyni pani Ewy segregowały znalezione śmieci do kolorowych koszy. Teraz będzie nam wszystkim przyjemniej i bezpieczniej.
ROK SZKOLNY 2014/2015

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy III uczestniczyli w projekcie współpracy "We're making friends" z uczniami ze szkoły nr 21 w Radomiu. Dzieci pisały do siebie listy w języku angielskim, kartki świąteczne i opisywali w nich swoje zainteresowania. Uwieńczeniem współpracy było spotkanie dzieci w placówce radomskiej. Podczas dwugodzinnych warsztatów uczniowie uczestniczyli w przeróżnych ćwiczeniach i zabawach lingwistycznych, które dostarczyły im wiele radości oraz motywacji do dalszej nauki języka angielskiego.
3 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy o tytuł „Małego Ratownika” w PSP w Zakrzewie. Szkołę naszą reprezentowały dwie drużyny: z klas I-III : Sandra Orłowska, Paulina Wrochna, Eryk Michalski, z klas IV-VI : Zuzanna Stąporek, Kaja Styczyńska, Paulina Woźniak. Grupa młodsza zdobyła III miejsce , natomiast starsi po raz kolejny zdobyli tytuł „Małego Ratownika”. W kolejnych dniach mali ratownicy dzielili się swoją wiedza i umiejętnościami z całą społecznością szkolną prowadząc dla nich zajęcia warsztatowe.6 maja po raz VI odbył się w naszej szkole Gminny Przegląd Spektakli Teatralnych w Języku Angielskim. O miano najlepszej szkoły utalentowanej językowo i artystycznie walczyło pięć zespołów z gminnych szkół. Nasi uczniowie wykazali się niesamowitym talentem, zarówno językowym jak i teatralnym, gdyż zdobyli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach. Najlepsze przedstawienie: I miejsce PSP Cerekiew ‘Frozen’, II miejsce PSP Zakrzew ‘At the Doctor’s’, III miejsce PSP Wola Taczowska ‘The Film Star Stole My Bag’. Uczniowie najlepiej władający językiem angielskim, kategoria English Master: I miejsce Kaja Styczyńska (PSP Cerekiew), Sandra Czajkowska (PSP Zakrzew), III miejsce Karol Rybski (PSPWola Taczowska). Uczniowie utalentowani artystycznie, kategoria Drama Master: I miejsce Kaja Styczyńska (PSP Cerekiew), II miejsce Aleksandra Smagowska (PSP Wacyn), III miejsce Karol Rybski (PSP Wola Taczowska). Najlepsi aktorzy drugoplanowi, Best Supporting Artist: I miejsce Zuzanna Walczak (PSP Cerekiew), II miejsce Aleksandra Smagowska (PSP Wacyn), III miejsce Kamila Popis ( PSP Dąbrówka Podłężna). Ania Witkowska, nasza debiutująca artystka z klasy 1a, otrzymała specjalną nagrodę w kategorii Debiut Sceniczny. Wszystkie zespoły teatralne włożyły ogrom pracy w przygotowanie spektakli, cieszymy się, że przegląd organizowany przez naszą szkołę motywuje gminną społeczność do pogłębiania wiedzy z zakresu języka angielskiego i świata teatru.
Dnia 19 maja 2016r. klasa 2B i 3 odbyły wycieczkę do Kielc, św. Katarzyny i Krajna. W Kielcach odwiedziły Muzeum Zabawek, gdzie podziwiałystare zabawki oraz brały udział w warsztatach. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Skamieniałości i Minerałów. Uczniowie podziwiali piękne kamienie szlachetne i obejrzeli ich szlifowanie. Ostatnim punktem wycieczki był Park Miniatur Sabat - Krajno. Przewodnik pokazywał i opowiadał uczniom o budowlach z całego świata, które są w miniaturze. Dzieci wróciły pełne wrażeń, uśmiechnięte i zadowolone.
W dniu 27.04.2016 odbył się XV Gminny Konkurs BRD "Chodzę i jeżdżę bezpiecznie". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Cerekwi, Wacyna, Janiszewa i Woli Taczowskiej. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test, a w drugiej ocenianie były prace plastyczne na temat "Jestem bezpieczny, w domu, w szkole i na drodze". W obu kategoriach zwyciężyła uczennica PSP w Wacynie - Aleksandra Smagowska. Sukcesami mogą pochwalić się również uczniowie naszej szkoły. W kategorii "test" II miejsce zajęła Kaja Styczyńska, a III Dominika Nagadowska (uczennice klasy VI).
Dnia 21.01.2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Reprezentanci z każdej klasy wyrecytowali piękne wiersze, a uczniowie należący do koła teatralnego zaprezentowali JASEŁKA. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane upominki- piękne serca. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Cieszymy się, że za rok znów spotkamy się z naszymi miłymi dziadkami! Dnia 22.01.2016 r. odbyło się SPOTKANIE NOWOROCZNE, na którym uczniowie należący do koła teatralnego oraz dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały JASEŁKA. W tym roku szkolnym program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani W.Jareckiej oraz E.Słomki. Jasełka Bożonarodzeniowe, to szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że ta uroczystość ma zawsze swój nastrój, jest inna niż pozostałe, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń. Pojawiły się biblijne postacie związane z przyjściem Boga na świat. Nie zabrakło też kolęd i pastorałek. To była bardzo mądra i głęboka część artystyczna, skłaniała do refleksji i zatrzymania się na chwilę w tym, „zabieganym” świecie. W.Jarecka

WYCIECZKA DO WARSZAWY Dnia 15.01.2016 r. uczniowie klas I-III odwiedzili Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie podziwiali największą w Polsce wystawę klocków LEGO. Wszyscy byli zachwyceni!!! W.J.

W dniu 4.01.2016r. klasy Ia,Ib, III wybrały się na wycieczkę do Radomia do Straży Pożarnej.Uczniowie zwiedzili wyposarzenie całej komendy oraz nowoczesny sprzet przeciwpożarowy jak również samochody o różnym przeznaczeniu. Następnie uczestniczyli w warsztatach pt " Bezpieczny dom" .Mieli okazję uczestniczyć czynnie w akcji ewakuacji w razie dużego zadymienia ( oczywiście sztucznie zorganizowanego) w czasie pozaru. Zapoznali się z różnymi rodzajami czujek czadu. Bawili sięwspaniale.

WYCIECZKA KLASY IV DO KRĘGIELNI W RADOMIU I SPACER PO RADOMSKIM RYNKU
W piątek 11 grudnia klasy pierwsze odwiedziły fabrykę bombek w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz pospacerowały po radomskim rynku. Dzieci były zachwycone pokazem wytwarzania bombek oraz ich różnorodnością. Najbardziej jednak podobały im się dinozaury oraz inne napotkane zwierzęta podczas lekcji muzealnej "Śladami Smoka Wawelskiego", której zwięczeniem był pokaz filmu o dinozaurach w jakości 3D. Już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.....


4. XII 2015 r. do klasy I a i I b zawitał długo wyczekiwany Mikołaj , który przyniósł dzieciom upragnione prezenty. Było gorąco!!! Uczniowie dali popis swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi w podziękowaniu za prezenty. H. Pawlak.


Uroczyste otwarcie rozbudowanej części szkoy


Ślubowanie klas pierwszych
Wycieczka klasy III i IV
do Jaskini Raj, Centrum Neandertalczyka i Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej w dniu 06.10.2015
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA Dnia 09.11.2015 r. uczniowie klasy IIA przygotowali samodzielnie pyszne oraz zdrowe śniadanie i zjedli je ze smakiem. PYYCHAAA! W.J.
Święto pieczonego ziemniaka Klas V i VIŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA Dnia 24.09.2015 r. uczniowie klas IIa oraz IIb obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Zgodnie z naszą szkolną tradycją tego dnia wszystkie dzieci wraz z rodzicami zajadają się ziemniakami pieczonymi w ognisku oraz różnymi ziemniaczanymi potrawami. W.J.

Akcja Sprzątanie Świata
Od ponad 20 lat, wrzesień jest miesiącem porządków i Sprzątania świata. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca wychowankowie naszej szkoły uczestniczą w akcji sprzątania, której celem jest poprawa środowiska naturalnego poprzez bezpośredni udział w oczyszczaniu ze śmieci najbliższych im terenów.
Szkoła po remoncie
ROK SZKOLNY 2014/2015
,, Klub Bezpiecznego Puchatka”.


Uczniowie klas pierwszych PSP w Cerekwi na początku roku szkolnego 2014/2015 przystąpili do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” czyli programu edukacyjnego, który pomógł dzieciom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole.
Cele programu to:
- Edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole.
- Wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia.
- Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.
- Zwrócenie uwagi nauczycieli nauczania początkowego oraz dyrektorów szkół na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa.
Nauczycielki klas pierwszych realizowały program poprzez przeprowadzenie zajęć dotyczących bezpieczeństwa na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych. Uczniowie otrzymali książeczki „Zostań członkiem Klubu”, które miały im pomóc w poznaniu wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Rodzice natomiast otrzymali broszury informacyjne z radami, dotyczącymi bezpieczeństwa ich dzieci w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zawierały one najważniejsze tematy, które powinni podjąć w czasie rozmowy z dzieckiem o jego bezpieczeństwie w każdej sytuacji. Podczas realizacji programu „Klub Bezpiecznego Puchatka” omówione zostały zasady bezpiecznej zabawy dzieci w domu i w szkole wraz z przykładami zabaw, które mogą być dla dzieci niebezpieczne. Poruszona tematyka dotyczyła również bezpieczeństwa w Internecie, niebezpiecznych przedmiotów, kontaktów z nieznajomymi osobami. Dzieci uczyły się podstawowych zasad ruchu drogowego oraz reagowania w przypadku zagrożeń. W kwietniu odbyło się spotkanie z Inspekcją Transportu Ruchu Drogowego. Inspektorzy przeprowadzili warsztaty z uczniami, których celem było utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, doskonalenie umiejętności przewidywania niebezpiecznych sytuacji w drodze do szkoły oraz rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
25 listopada 2014 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa, sprawdzającym wiedzę pierwszoklasistów. Głównym celem Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było sprawdzenie wiedzy, ale jednocześnie przypomnienie zasad bezpieczeństwa.
Po przeprowadzeniu zajęć, obejrzeniu filmu na płycie CD, przyniesieniu wypełnionych przez dzieci książeczek oraz udziale szkoły w Teście Bezpieczeństwa, szkoła nabyła prawo do posługiwania się certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.,, DZIEŃ DZIECKA”.,, WYCIECZKA DO KRAKOWA”.

W dniach 25-27 maja uczniowie klas IV, V i VI udali się na wycieczkę wraz z opiekunami, Barbarą Banaszek i Anną Kozicką. Celem 3-dniowego wyjazdu było poznanie zabytków Krakowa i okolic. Pierwsze wspólne popołudnie spędziliśmy w ciemnościach – zwiedzaliśmy kopalnię soli w Wieliczce. Pokonaliśmy długą trasę pod ziemią i także pod ziemią oglądaliśmy film dokumentalny 4 D o historii kopalni. Po wydostaniu się na powierzchnię, zwiedziliśmy Kopiec Kościuszki – udało nam się wdrapać na sam szczyt oraz zwiedzić muzea usytuowane przy kopcu. Drugi dzień spędziliśmy w samym sercu Krakowa; zwiedziliśmy Wawel, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki. Zaznajomiliśmy się z bogatą historią Krakowa, w tym także historią piłki nożnej, gdyż odwiedziliśmy również stadion Cracovii. Trzeci dzień spędziliśmy na łonie przyrody odkrywając piękno Ojcowskiego Parku Narodowego. Odwiedziliśmy Jaskinię Łokietka i podziwialiśmy ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale, a także Bramę Krakowską utworzoną przez naturę z pomocą terasów. Wspaniali przewodnicy opowiadali naszym uczniom mnóstwo barwnych legend, w tym legendę związaną ze Źródełkiem Miłości w Ojcowie. Ciekawe czy obudziła ona Amora! Po aktywnie spędzonych trzech dniach, nasi uczniowie wrócili do szkoły z bagażem niesamowitych wrażeń i wspomnień.


,, CEREKIEW BIEGA WRAZ Z CAŁĄ POLSKĄ”.

W słoneczne piątkowe popołudnie dnia 22 maja 2015 roku w godzinach od 15.00 do 18.00 w malowniczym terenie w lesie w Cerekwi odbyła się impreza środowiskowa w ramach ogólnopolskiej akcji ,, Polska Biega”. Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Cerekwi. Już po raz piąty spotkaliśmy się u zbiegu ulic Sosnowej i Akacjowej, aby zgodnie z tegorocznym hasłem ,, Dla frajdy, spontanicznie, bez napięcia” realizować główny cel akcji, czyli propagowanie zdrowego stylu życia, poprawa zdrowia uczniów i wszystkich mieszkańców gminy Zakrzew poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu , a także integracja środowiska lokalnego.
Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło o godzinie 16.00.Przybyłych gości powitała gorąco dyrektor PSP w Cerekwi- pani Elżbieta Kumięga. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości. Nie brakowało też nauczycieli i rodziców. Duża frekwencja świadczyła o popularności tej formy ruchu w naszej miejscowości.
W biegu mógł wziąć udział absolutnie każdy miłośnik biegania i pokonać trasę na miarę swoich możliwości, tj.:
• dzieci do 6 lat- 300 m,
•7- 8 lat- 500 m,
•9-10 lat- 600 m,
•11- 12 lat- 800 m,
•13- 18 lat- 1600 m,
Powyżej 19 lat:1600 m- kobiety
5000m- mężczyźni.

W piątkowej imprezie wystartowało 182 zawodników, którzy zostali podzieleni na 12 kategorii. Każdy otrzymał nagrodę:
• Puchary za trzy pierwsze miejsca;
• Medale do czwartego miejsca;
• Dyplomy do szóstego miejsca;
• Statuetki- dla najmłodszego zawodnika oraz najstarszego zawodnika.
Trzy rodziny najliczniej reprezentujące się w biegach otrzymały talony na zakup odzieży sportowej.
Wszyscy biegacze otrzymali drobne upominki i słodkie batoniki. Ponadto organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek. Po biegu startujący biegacze zaproszeni byli na smaczne kiełbaski, karkówkę i skrzydełka od naszych sponsorów. Z pewnością na naszej imprezie nikt się nie nudził. Zapewniliśmy wiele atrakcji dla dzieci. Maluchy wspaniale bawiły się na dmuchanych zamkach, zjeżdżalniach, uczestniczyły w licznych konkursach i zawodach sportowych. Dużym powodzeniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa, z której mogliśmy korzystać dzięki uprzejmości druhów strażaków z OSP w Skaryszewie. Uczestnicy imprezy mógli obejrzeć także nowoczesny wóz strażacki, który jest własnością OSP w Cerekwi. Była super-zabawa! Maluchy dzielnie walczyły, a rozemocjonowani rodzice je dopingowali. Wszystko to, było możliwe dzięki staraniom dyrektor PSP w Cerekwi, pani Elżbiety Kumięgi, licznym sponsorom oraz sympatykom szkoły. W organizacji imprezy PSP Cerekiew, wspierali jak zawsze Wójt Gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, panowie Adam Czubek i Mirosław Kujawiak, którzy biorą udział w różnych ogólnopolskich biegach. Służyli oni swoim doświadczeniem i pomocą. Nie zawiedli także sponsorzy, którzy kolejny rok wsparli placówkę finansowo. Bez nich z pewnością nie byłoby możliwe zorganizowanie tej fantastycznej imprezy. Impreza zorganizowana przez PSP Cerekiew okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Rodzice byli zachwyceni! Zachęceni do ruchu całymi rodzinami myślą ,,na serio” o założeniu klubu biegaczy w Cerekwi. Uczestnikom piątkowego biegu tak się spodobało, że już teraz planują kolejny start w przyszłym roku. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnych biegach. Nie bójcie się, to nie takie trudne! Wszystko zależy od dobrej woli, sił i chęci. Pamiętajcie biegać można wszędzie i w każdych warunkach!

Wioletta Jarecka.

Teatralne spotkanie w języku angielskim


" Sztuka teatru nie polega ani na aktorstwie, ani na przedstawianych dziełach, ani na scenerii i tańcu, lecz składa się ze wszystkich elementów, które tamte pojęcia zawierają: z akcji, która jest duszą gry aktorskiej; ze słów, które są ciałem literatury; z linii i kolorów, które są rdzeniem dekoracji; z rytmu, który jest istotą tańca." E.G. Craig

Wszystkie wyżej wymienione elementy zostały ujęte przez uczniów ze szkół podstawowych gminy Zakrzew podczas V Gminnego Przeglądu Spektakli Teatralnych w Języku Angielskim, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi. Swoją obecnością zaszczycili gospodarzy uczniowie wraz z opiekunami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Taczowskiej i Dąbrówce Podłężnej. Nasi aktorzy zaprezentowali się we wspaniałych przedstawieniach pokazując niesamowite zdolności zarówno językowe jak i aktorskie. Niełatwe zadanie spoczęło na jurorach, którzy z ogromnym zaciekawieniem oglądali spektakle, a następnie burzliwie obradowali, aby przedstawić sprawiedliwy werdykt. Szanowne jury reprezentowała Pani Magdalena Zawadzka metodyk z Prywatnej Szkoły Językowej City College w Radomiu i dyrektor sekcji języka angielskiego w NKJO w Radomiu oraz Pani Anna Goguła, nauczycielka języka angielskiego i dziennikarka, z którą Publiczna Szkoła Podstawowa w Cerekwi współpracuje od dwóch lat. Tematyka przedstawień była bardzo zróżnicowana co nadało całemu wydarzeniu niezwykle barwnego kolorytu. Uczestnictwo w historycznej scenerii Anglii za czasów króla Henryka VIII zapewnili nam uczniowie ze szkoły w Woli Taczowskiej pod opieką Pani Małgorzaty Zając, którzy za niesamowity kunszt językowy oraz aktorski zdobyli I miejsce w przeglądzie prezentując sztukę pt. „Julie, Ben and Anne Boleyn”.23 kwietnia uczniowie klasy V i VI zwiedzali Warszawę.

Dzień pełen atrakcji rozpoczął się na Starym Mieście, uczniowie mogli podziwiać zabytki stolicy w samym jej sercu: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmuntę, Pomnik Syrenki Warszawskiej. Następnym punktem dnia była rewia na lodzie pt. "Śpiąca Królewna", który podziwialiśmy na Torwarze. Jednak najwięcej emocji wśród naszych uczniów wzbudziło zwiedzanie Stadionu Narodowego. Mogliśmy przekonać się jak wyglądają przygotowania piłkarzy przed meczem w gmachu stadionu. Teraz czekamy na mecze na Stadionie Narodowym z udziałem naszych uczniów, którzy kochają piłkę nożną.


,, DZIEŃ ZIEMI”.

22 kwietnia 2015 Światowy Dzień Ziemi, to czas kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim jak ważna jest ochrona przyrody. Ten dzień na stałe wpisał się do kalendarza imprez naszej szkoły. W dniu 21.04.2015 członkowie koła ekologicznego z klasy IV przygotowali apel oraz krótką część artystyczną. Karolina Kurowska przedstawiła potrzebę organizowania Światowego Dnia Ziemi oraz historię powstania tego święta , inni zaprezentowali inscenizację „Ziemia – nasz dom” przeplataną piosenkami ekologicznymi, które śpiewali wszyscy uczniowie. Można było obejrzeć wystawę prac plastycznych związanych z promocją odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, czyli z hasłem tegorocznego święta – „Z energią zmieńmy źródła”. / B.B./br> ,, DZIEŃ WIOSNY”.Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Z tej okazji dnia 31.03.2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyła się uroczystość związana z obchodami Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Z tej okazji dnia 31.03.2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyła się uroczystość związana z obchodami Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Z tej okazji dnia 31.03.2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyła się uroczystość związana z obchodami Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie.
W radosny nastrój Świąt wprowadziło wszystkich przedstawienie pt.,,Wielkanocne obyczaje” w wykonaniu uczniów klasy Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, przygotowane pod kierunkiem pań: Wioletty Jareckiej i Ewy Słomki. Stara ludowa prawda głosi, że ,,co kraj, to obyczaj”. Dlatego też mali aktorzy przypomnieli zwyczaje wielkanocne oraz tradycje, które w wielu domach już dawno zostały zapomniane. Doskonałą grę aktorską dzieci uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i przepiękna, świąteczna scenografia. Pisanki, kolorowe palmy oraz baby wielkanocne królowały podczas programu artystycznego. Przedszkolaki przebrane za koguty, baranki, zające i kurczątka wspaniale odegrały swoje role. Na scenie pojawili się także dyngusiarze z kurkiem dyngusowym, którzy, aby tradycji stało się za dość, pokropili publiczność odrobiną wody. Wywołało to ogromny entuzjazm, szczególnie wśród najmłodszych widzów. Nie zabrakło również ludowych tańców oraz głośnego, radosnego śpiewu. Publiczność z zachwytem podziwiała popisy taneczne pierwszaków i przedszkolaków, ubranych w barwne , ludowe stroje. ,,Wielkanoc, Wielkanoc to radość w wielu domach, na wielu kontynentach. Wielkanoc to radosne i bardzo piękne święta!”. Tymi słowami piosenki mali artyści zakończyli przedstawienie. Wszyscy otrzymali gromkie brawa!
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły- pani Elżbieta Kumięga złożyła życzenia świąteczne zebranym gościom i całej szkolnej społeczności. Jak co roku odbyło się także symboliczne dzielenie jajkiem. Po występie, pełni wrażeń artystycznych uczniowie i rodzice, zasiedli przy wspólnym wielkanocnym stole. Jest to bowiem nieodłączny element naszych świątecznych spotkań szkolnych.
W. Jarecka
\

,, WYCIECZKA DO RADOMIA”.


23 lutego uczniowie klas IV i V zwiedzali Radom

III Gminny Konkurs "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze"

W dniu 26.11.2014 roku w naszej szkole został przeprowadzony XIII Gminny Konkurs "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze". W konkursie wzięło udział 5 szkół z terenu gminy Zakrzew. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Lista zwycięzców:
w kategorii prac plastycznych:
I m. Jakub Wawrzyński z PSP Wola Taczowska
II m. Martyna Woźniak z PSP w Cerekwi
III m. Katarzyna Waniek z PSP Wola Taczowska
w kategorii prac literackich:
I m. Jakub Gibaszewski z PSP Janiszew
II m. Majka Więch z PSP Janiszew
III m. Aleksandra Kaniecka z PSP WacynŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW W PSP W CEREKWI

Dnia 07.11.2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Uroczyste Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Zakrzew- pan Sławomir Białkowski, radne gminy Zakrzew: pani Krystyna Mortka- Kozieł oraz pani Janina Dąbrowska, a także przewodnicząca Rady Rodziców PSP w Cerekwi- pani Anna Mnich. W tym roku do ślubowania przystąpiło aż 44 uczniów z dwóch klas: Ia i Ib. Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez nauczycielki: panią Wiolettę Jarecką- wychowawczynię klasy Ia i panią Annę Bień- wychowawczynię klasy Ib, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski przeprowadził ,,szkolny duszek”, którego rolę wspaniale odegrała uczennica klasy IV- Paulina Woźniak. Po części artystycznej, odświętnie ubrani Pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Wiele ciepłych słów dzieci usłyszały również od Wójta Gminy Zakrzew- pana Sławomira Białkowskiego. Do pochwał, życzeń i gratulacji przyłączyli się także inni goście: radne, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz rodzice. Każdy pierwszak otrzymał upominki, ufundowane przez Urząd Gminy Zakrzew oraz rożki obfitości od rodziców. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest, bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem. W.Jarecka

,, ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH”.


Uczniowie klas IV-VI nad mogiłą ofiar II wojny światowej
Dzień Edukacji Narodowej

Jedną z najważniejszych dat w życiu naszej szkoły jest 14 października, kiedy to uroczyście obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jest on szczególny dla grona pedagogicznego, pracowników szkoły i uczniów. W dniach 13-14 października uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Edyty Grzyb i p. Karoliny Wójcik przygotowali uroczyste przedstawienie, a chór szkolny prowadzony przez pana Dariusza Sobczyka zaśpiewał kilka pięknych piosenek. Z tej okazji przybyli zaproszeni przez nas emerytowani pracownicy szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Kumięga przywitała wszystkich bardzo serdecznie i złożyła życzenia pracownikom szkoły. Najcieplejsze były życzenia składane przez uczniów: „ Dziś w tak uroczystym dniu chcieliśmy podziękować za wszystko, czym nas szkoła obdarza. Życzymy pomyślności i chcemy coraz mocniej myśli swoje rozżarzać, żebyśmy wszystko to czego nas uczycie zapamiętali i do serc swoich wzięli i żebyśmy nie zawiedli pokładanych w nas nadziei”. Na koniec Pani Dyrektor życzyła sukcesów zawodowych oraz wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym pracownikom szkoły.

Akcja Sprzątanie Świata

Od ponad 20 lat, wrzesień jest miesiącem porządków i Sprzątania świata. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca wychowankowie naszej szkoły uczestniczą w akcji sprzątania, której celem jest poprawa środowiska naturalnego poprzez bezpośredni udział w oczyszczaniu ze śmieci najbliższych im terenów. Hasło tegorocznej akcji - „Turysto! Szanuj środowisko!” i pod takim tytułem zorganizowano w naszej szkole wystawę prac plastycznych. Ponadto, w każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne, a później wyruszyliśmy w teren. Każdy oddział wraz z wychowawcą „uzbrojony” w worki i rękawice sprzątał przydzielony rejon. Rąk do pracy nie brakowało, 172 uczniów x 2 = …… To był bardzo pracowity dzień! /B.B./ŚWIETO PIECZONEGO ZIEMNIAKA U PIERWSZAKÓW


11 XII 2013 - przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przyniosły ze sobą swoje ukochane misie. Odbyło się wiele konkursów tanecznych, plastycznych z misiem w roli głównej, a także został wybrany najmniejszy oraz największy pluszak. Dzieci poznały również historię pluszowego misia.
E.Słomka

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

5 XII 2013r. przedszkolaki wybrały się na spotkanie z długo wyczekiwanym Mikołajem. Obydwie grupy świetnie bawiły się w świetlicy artystycznej Pinezka w Radomiu. Zabawy taneczne oraz warsztaty plastyczne prowadziła Pani Zima i Elfiki. Na koniec zawitał Mikołaj i przyniósł dzieciom upragnione prezenty. Było gorąco!!!
E.Słomka

KONCERT DLA PANI JESIENI

22 XI 2013 - Oddział przedszkolny pięciolatków zaprezentował swoje taneczno- wokalno - aktorskie umiejętności swoim ukochanym rodzicom. Dzieci deklamowały wiersze i śpiewały piosenki podsumowując tym samym blok tematycznie związany z porą roku - jesienią. W spotkaniu aktywnie uczestniczyli także rodzice biorąc udział w konkursach tanecznych oraz quizie o jesieni. Wszyscy miło spędzili to długie jesienne popołudnie.
E.Słomka

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Październik 2013. Dzieci z grup przedszkolnych wraz z rodzicami i wychowawczyniami obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Przygotowaniem poczęstunku i pieczeniem kartofelków ochoczo zajęły się mamusie. Panie wychowawczynie zadbały o to, aby nikt się nie nudził i zorganizowały różne quizy i konkurencje dotyczące ziemniaków. Drużyny frytek, kopytek i chipsów dzielnie się zmagały. Rodzice także z wielkim poświęceniem uczestniczyli w zawodach sportowych. Na koniec zaśpiewano ziemniaczany hymn, wręczono nagrody. To był wspaniały dzień! Pogoda nie zawiodła, rodzice mieli okazję się poznać, a dzieci świetnie się bawiły!!!
E. Słomka

WIZYTA W DOMU LUDOWYM

Dnia 24.10.2013 r. przedszkolaki odwiedziły Dom Ludowy w Cerekwi. Dzieci zwiedzały wszystkie pomieszczenia budynku, także strażnicę. Ogromne wrażenie zrobiły na maluchach wozy strażackie! Kierownik Domu Ludowego - pani Elżbieta Malecińska wygłosiła pogadankę na temat pożarów w lasach i zasad zachowania się w czasie pożaru. Przekonała wszystkie dzieci, że „z ogniem nie ma żartów"! Przedszkolaki miały okazję przymierzyć prawdziwy strój strażaka! Wzięły udział w konkursie wiedzy nt. pożarów. Zwycięzcy otrzymali upominki. Wszyscy wrócili zadowoleni i z pewnością odwiedzą to miejsce jeszcze raz!
W. Jarecka.

Z WIZYTĄ U KRÓLA MACIUSIA I - szego

Dnia 21.10.2013 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z PSP w Cerekwi były na Sali Koncertowej w Radomiu na spektaklu pt. „Król Maciuś I-szy". Wszystkim dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Po zakończeniu spektaklu maluchy mogły porozmawiać z aktorami i zrobić wspólne zdjęcie.
W. Jarecka.

TANECZNA ZABAWA INTEGRACYJNA

Dnia 02.10.2013 r. odbyła się TANECZNA ZABAWA INTEGRACYJNA dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Głównym celem było zapoznanie się dzieci pięcio- i sześcioletnich. Odbyły się tańce, konkursy i zabawy! Wszystkie maluchy świetnie się bawiły!
W. Jarecka.WIZYTA INSPEKCJI RUCHU DROGOWEGO

17.09.2013 do naszych przedszkolaków przyjechali funkcjonariusze Inspekcji Ruchu Drogowego. Podczas spotkania panowie udzielali wskazówek dotyczących zasad poruszania się po ulicy w drodze do i ze szkoły. Dzieci z ochotą brały udział w dyskusji i konkursie o bezpieczeństwie. Na pożegnanie maluchy dostały drobne upominki. To była bardzo pouczająca lekcja!
E.Słomka.

Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
SPOTKANIE Z JESIENIĄ.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA pt.JASEŁKA
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
ROK SZKOLNY 2013/2014


POLSKA BIEGA

Piękne, słoneczne popołudnie 23.05.2014 r. zgromadziło na leśnej polanie około 300 osób, dzieci i dorosłych. Wszyscy byli uczestnikami Festyny Rodzinnego, a 173 osoby stanęło na starcie w biegach o różnych dystansach. Trasy biegowe przebiegały przez leśne dukty. Najkrótszą, 300 metrową pobiegli milusińscy w wieku od 3 do 6 lat. Najliczniejszą grupę biegową stanowili uczniowie klas I-III, którzy musieli pokonać odległość 500 metrów. Trasę 800 metrową, pokonywały dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI. Dla gimnazjalistów i licealistów przygotowana była trasa o długości 1600 metrów, taka sama jak dla kobiet. Dużym powodzeniem cieszył się najdłuższy bieg. Panowie musieli pokonać trasę liczącą 5 kilometrów. Tę trasę wspólnie pokonywali dwudziesto- i sześćdziesięciolatkowie. Cały plac rozbrzmiewał radosnymi okrzykami, śmiechem i śpiewem. Przy dźwiękach muzyki najmłodsi bawili się na dmuchanych zamkach, inni grali w piłkę, kolejni piekli kiełbaski przy ognisku. Wszystkim uczestnikom imprezy zapewniono wodę oraz słodki przysmak. Dla wielu dzieci atrakcję stanowił wóz strażacki. Każde dziecko, chociaż przez chwilę mogło poczuć się strażakiem. Biegacze oczekiwali z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Wszyscy, którzy przebiegli swój dystans byli zwycięzcami, ale dla najlepszych, dzięki licznym sponsorom przewidziano puchary, medale, dyplomy, które wręczała pani dyrektor Elżbieta Kumięga ze współorganizatorem panem Adamem Czubkiem, oraz prezesi firm sponsorujących i wójt gminy Zakrzew. Pamiątkowe medale otrzymali także najmłodsi i najstarsi zawodnicy oraz wręczono puchar dla najliczniej reprezentowanej w biegach rodziny. Szczególne podziękowania pani dyrektor przekazała sponsorom, bez których tak wielkiej imprezy i jej oprawy, nie udałoby się zorganizować. Czas szybko upłynął. Zmęczeni upałem goście, zawodnicy, uczniowie oraz rodzice z uśmiechami na twarzy opuścili teren zmagań, zabawy i relaksu. Do zobaczenia w 2015 roku.(B.B.)

29 kwietnia – Dzień Tańca

29 kwietnia, z okazji Dnia Tańca odbyły się w naszej szkole Pokazy Taneczne. Nasi uczniowie chętnie prezentowali swoje umiejętności na parkiecie. A oto kilka zdjęć uczestników pokazu:

24 kwietnia – rajd

24 kwietnia klasy IV – VI udały się na pieszy rajd do Taczewa. Pogoda nam dopisała i w blasku pięknego słońca dumnie przybyliśmy do rodowej siedziby jednego z najbardziej popularnych rycerzy Średniowiecza – Mikołaja Powały. Nasi uczniowie mieli możliwość podziwiania dioramy kopii obrazu Bitwa pod Grunwaldem, którego oryginał znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa. Dzieło to przedstawia Powałę walczącego z Wielkim Mistrzem Krzyżackim Ulrichem von Jungingenem. Podczas rajdu towarzyszył nam Jorge, z którym mogliśmy porozmawiać w języku angielskim podczas pokonywania 15 km trasy.


23 kwietnia – wycieczka do Farmy Iluzji

23 kwietnia klasy IV – VI udały się na wycieczkę do parku rozrywki Farma Iluzji. Nasi uczniowie mogli przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, przygodę, która nie tylko inspiruje, ale również pozwala miło spędzić czas na łonie natury. Dzieci mogły podziwiać jedyną na świecie podniesioną na balonach Chatę Tajemnic, Muzeum Iluzji, wiklinowy labirynt i wiele innych atrakcji. Łącząc przyjemność odpoczynku na świeżym powietrzu z możliwością doznania niesamowitych iluzji przeżyliśmy wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w pamięci.


Spotkanie wielkanocne

W środę 16 kwietnia 2014 roku nauczyciele i uczniowie wzięli udział w przedstawieniu wielkanocnym, które przygotowała klasa 3 pod opieką p. Anny Bień. Uczniowie wprowadzili wszystkich w nastrój wielkanocny. Dzieci śpiewały, tańczyły oraz mówiły wiersze o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Na zakończenie wszyscy dzielili się jajkiem a pani dyrektor złożyła życzenia wielkanocne.15 kwietnia – wizyta Jorge w naszej szkole

15 kwietnia na lekcjach angielskiego uczniowie mieli gościa – Jorge VazquezGelover, 18 letniego Meksykanina, który studiuje w Wielkiej Brytanii. Jorge przybliżył dzieciom kulturę Meksyku oraz opowiedział o studiowaniu na wyspach. Nasi uczniowie przygotowali się do tego spotkania np. klasa V napisała i przedstawiła spektakl w języku angielskim o historii Polski. Ponadto, klasy III – VI miały okazję sprawdzić się w rozmowie z obcokrajowcem i rozwinąć swoje językowe umiejętności.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

„I narodziła się miłość”

21 stycznia 2014 roku odbyło się Spotkanie Noworoczne. Zaproszeni rodzice obejrzeli „Jasełka” przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Młodzi aktorzy wcielili się w role z pełnym zaangażowaniem. Nad całością czuwały p. Aleksandra Lis oraz opiekun koła teatralnego p. Wioletta Jarecka. Po zakończonym występie dyrektor szkoły p. Elżbieta Kumięga złożyła noworoczne życzenia wszystkim przybyłym gościom. (AL)KONCERT KOLĘD

Dnia 20 grudnia po zakończeniu Wigilii klasowych odbył się koncert kolęd, podczas którego wystąpiły uczennice uczęszczające na zajęcia wokalno - instrumentalne prowadzone przez p. Dariusza Sobczyka. Dziewczęta indywidualnie oraz zespołowo prezentowały najpiękniejsze kolędy. Do śpiewu włączyli się również nauczyciele i pozostali uczniowie. Na zakończenie koncertu wszyscy utworzyli krąg i trzymając się za ręce zaśpiewali kolędę pt. "Oj maluśki, maluśki". (EG)

WIGILIA KLASY III, IV i VI


CZWARTOKLASIŚCI I SZÓSTOKLASIŚCI NA KRĘGIELNI
PIERWSZAKI NA KRĘGIELNI

Z okazji Mikołajek klasa pierwsza wybrała się na wycieczkę do MK Bowling na kręgle. Podczas dwóch godzin na trzech torach, pierwszaki ćwiczyły tę pasjonującą grę. Gra w kręgle, to doskonały sposób na aktywny wypoczynek, a także integrację klasowego zespołu. Dzieci toczyły kule po torze i strącały kręgle jak prawdziwi profesjonaliści. (MR)XII GMINNY KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI

28 listopada odbył się XII Gminny Konkurs plastyczno - literacki pt. "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze". Do udziału w nim zgłosiło się pięć szkół z terenu gminy Zakrzew (Cerekiew, Janiszew, Wacyn, Wola Taczowska i Zakrzew). Do rywalizacji przystąpiło łącznie 29 uczniów (14 w kategorii prac plastycznych i 15 w kategorii prac literackich). Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Michał Kiełbasa, Urszula Kołtunowicz, Kaja Styczyńska (prace literackie) oraz Anna Gutkowska, Julia Sadowska, Kaja Styczyńska (prace plastyczne). Ostatecznie w kategorii prac plastycznych I miejsce zajęła uczennica z PSP w Janiszewie, a w kategorii prac literackich uczennica z PSP w Woli Taczowskiej. Uczennica klasy V naszej szkoły Anna Gutkowska zajęła II miejsce w kategorii prac plastycznych. (EG)ZABAWA ANDRZEJKOWA

26 listopada odbyły się w naszej placówce Andrzejki. Dekoracja zachwyciła wszystkich uczestników imprezy. Zabawę prowadził absolwent naszej szkoły, DJ Krystian Woźniak. Podczas pierwszej części imprezy, swoje taneczne umiejętności prezentowały przedszkolaki oraz maluchy z klas 1 - 2. Parkiet należał do klas 3 - 6 podczas drugiej części zabawy. Oprócz wspólnych tańców przy najświeższych skocznych utworach z list przebojów, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości - każdy uczeń skorzystał z wróżb andrzejkowych. Już nie możemy doczekać się ZABAWY CHOINKOWEJ i kolejnej okazji do tańca w rytmie ulubionych piosenek! (AK)KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ

13 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrówce Podłężnej odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej pt. "Jesień z piosenką". W konkursie brali udział soliści oraz małe zespoły wokalne i wokalno - instrumentalne. Jurorzy przyznali Kai Styczyńskiej (uczennicy klasy IV) III miejsce za piosenkę "Radość najpiękniejszych dni" oraz II miejsce zespołowi w składzie: Kaja Styczyńska, Karolina Telka, Aleksandra Kornafel (uczennicom klasy IV) za piosenkę "Solo z parasolem". (EG)


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

12 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel pt. " Droga do wolności" poświęcony rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, który przybliżył uczniom jak długą drogę musieli przejść żołnierze i ludność cywilna, abyśmy my mogli żyć i uczyć się w wolnym kraju. Apel przygotowany był przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Haliny Pawlak. (HP)DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

8 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Dnia Zdrowego Śniadania. Wszystkim nam zależy, aby uczniowie byli zdrowi i mieli dużo energii do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. 8 listopada we wszystkich klasach wychowawcy zorganizowali wspólne śniadanie. Uczniowie przynieśli niezbędne produkty i wspólnie przygotowali zdrowy poranny posiłek. Samorząd Uczniowski przeprowadził pogadankę dla każdej klasy dotyczącą zdrowego śniadania.
Śniadanie daje moc! (AK)ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

,,Ślubuję uroczyście!
Będę starał sie być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli i rodziców.
Będę uczył sie tego co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę."

Oto tekst ślubowania jaki wypowiedziały dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Cerekwi, 29 października o godz. 11.15 odbyła się ta najważniejsza uroczystość dla 19 pierwszoklasistów.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyni p. Moniki Raciborskiej od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości, zaszczyciła nas swoją obecnością sekretarz gminy p. Marzenna Nosowska, radne p. Janina Dąbrowska oraz Krystyna Mordka - Kozieł, przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Mnich, rodzice, samorządy klasowe. Na początku p. Dyrektor szkoły Elżbieta Kumięga skierowała do uczniów ciepłe słowa witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym momentem było ślubowanie na flagę państwową. Wszyscy uczniowie zostali pasowani przez p. Dyrektor symbolicznym piórem. Przewodnicząca Rady Rodziców wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, a rodzice niespodziankę w postaci słodkich rogów obfitości. Starym zwyczajem szkoły pierwszaki odbiły swoje paluszki na stronach Kroniki Szkoły, tym samym pieczętując swoje przyrzeczenie. Tego dnia uczniowie otrzymali też swój pierwszy dokument - legitymację szkolną. Po części oficjalnej uczniowie oraz wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na świadectwach szkolnych. (MR)
1 LISTOPADA - PAMIĘTAMY

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.

O takich zapomnianych, opuszczonych mogiłach pamięta społeczność szkolna. Od kilku dni uczniowie pod opieką wychowawców odwiedzają cmentarz w Cerekwi oraz znajdującą się w pobliskim lesie mogiłę pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi. Porządkują zaniedbane groby, składają własnoręcznie wykonane wiązanki oraz zapalają znicze. Pamięć zmarłych czczą chwilą ciszy. (BB, EG)DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 15.10.2013r. uczniowie w podziękowaniu za trud wkładany w ich wychowanie postanowili przeprosić wszystkich pracowników szkoły za swoje wybryki oraz życzyć im wszystkiego najlepszego. Uroczysty apel przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. E Grzyb wyraził wszystko to, co uczniowie chcieli powiedzieć swoim nauczycielom. (HP)

RAJD PO CEREKWI

07.10.2013. Spacerkiem po Cerekwi i jej historii – po tych słowach, uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawczyniami i polonistką, wyruszyli na rajd pieszy po miejscowości, która jest siedzibą ich szkoły. Naszym przewodnikiem była pani Elżbieta Malecińska – kierownik Domu Ludowego w Cerekwi, która w bardzo ciekawy, malowniczy sposób przybliżyła nam historię tej maleńkiej podradomskiej miejscowości od pierwszej połowy XII wieku do czasów współczesnych. Mimo siąpiącej mżawki humory dzieciom dopisywały. Nikt się nie nudził. Każdy chciał poznać jak najwięcej szczegółów o tajemnych przejściach, lochach oraz skarbach ukrytych przed wiekami. Gdzie… ? Może na łąkach, może na wzgórzu, na którym wznosi się budynek naszej szkoły, a może w zabytkowych, cmentarnych kapliczkach ? Może…. . Minęło tyle lat, wieków. Nasza miejscowość rozrasta się, pięknieje z dnia na dzień, nie myślimy o tym jak było, nie słuchamy opowieści dziadów, pradziadów. Zachwycamy się dużymi miastami, ich zabytkami, krajobrazami a Cerekiew to tylko mała, podradomska wieś – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. (EG, BB)


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W KLASIE V I VI

1 października uczniowie klas V i VI wspólnie obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Na placu przy boisku szkolnym wspólnymi siłami rozpalono wielkie ognisko, nad którym zawisły kije z kiełbaskami, bułeczki z żółtym serem, jabłuszka, kromki chleba. Gdzie te ziemniaczki? Czekały spokojnie na swoją kolej, kiedy ognisko przygaśnie i będzie dużo popiołu. Bliskość boiska szkolnego pozwalała na aktywny wypoczynek i spalenie zbędnych kalorii – oczywiście po zjedzonych chrupiących kiełbaskach, bo pieczone ziemniaczki, których było straaasznie mało – nie tuczą. Do zobaczenia za rok! (BB, EG)ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W KLASIE II

Dnia 30.09.2013 r. klasa II pod opieką p. Haliny Pawlak oraz rodziców obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka połączone z Dniem Chłopaka. Przygotowaniem poczęstunku i pieczeniem ziemniaków zajęli się rodzice.W czasie trwania zabawy nie mogło zabraknąć zawodów oraz dyscyplin sportowych. Po wspaniałym poczęstunku dziewczęta stanęły na wysokości zadania i wręczyły drobne upominki kolegom z klasy. Cała impreza zakończyła się wspólną dyskoteką. Pogoda dopisała. Uczniowie mile wspominają ten dzień. (HP)


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W KLASIE IV

26-stego września klasa 4 obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka. Po rozpaleniu ogniska, wszyscy zaspokoili głód piekąc i spożywając kiełbaski. Następnie w oczekiwaniu na pieczone ziemniaki, dzieci wraz z rodzicami korzystali z pięknego dnia i cieszyli się z zabaw na świeżym powietrzu. Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w piłkę nożną. Jednakże, do zabawy wykorzystano także skarby szkolne ( sprzęt sportowy m.in. kolorowy tunel), który urozmaicały czas oczekiwania na pieczone ziemniaki. Wszyscy uczniowie i rodzice bawili się wyśmienicie i już z utęsknieniem czekają na kolejne imprezy klasowe na świeżym powietrzu. (AK)
SPRZĄTANIE ŚWIATA

W tym roku akcja przebiegała pod hasłem : "Odkrywamy czysta Polskę". Uczniowie naszej szkoły w dniu 20.09.2013 starali się odkryć czystą Cerekiew. Celem tej akcji było nie tylko doraźne usunięcie śmieci z naszego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości dzieci i społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy stanu i ochrony środowiska. Ponieważ bierzemy udział w akcji od kilkunastu lat, obserwujemy pozytywne zmiany w wyglądzie miejscowości, która jest siedzibą szkoły. Z roku na rok co raz mniej śmieci znajdujemy na trasach swoich wędrówek. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy! (BB)
ROK SZKOLNY 2012/2013


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGOWYCIECZKA DO SANDOMIERZA

W dniu 05.06.2013 wyruszyliśmy poza granice Cerekwi i dotarliśmy do "małego Rzymu", czyli miasta położonego na siedmiu wzgórzach - Sandomierza. Mając przewodnika mogliśmy szybko poruszać się szlakami turystycznymi: cysterskim i św. Jakuba.
Swój pobyt rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle. Największą atrakcją tego rejsu były mewy, które podlatywały do nas, a my za pozwoleniem obsługi statku karmiliśmy je swoimi kanapkami, a raczej chlebem z kanapek.
Podziwialiśmy m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Weszliśmy na gotycką Bramę Opatowską, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta, a z której mogliśmy podziwiać nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą, błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu. Przeszliśmy także trasą podziemną. Liczne schody, zakamarki, słabe oświetlenie sprawiły, że niektórzy starali się ominąć salę tortur i niepewnie rozglądali się za "białą damą" czyli duchem Haliny Krępianki. Czy ktoś zobaczył piękną kobietę zasypaną wraz z Tatarami?
Na zakończenie pobytu w tym pięknym grodzie, pani przewodnik pokazała nam miejsca, gdzie realizowane są plenarne ujęcia do kolejnych odcinków serialu "Ojciec Mateusz". Poznaliśmy też miejsca, w których odpoczywali aktorzy. Gdzie..? W tych samych miejscach my również odpoczywaliśmy.
Czas powrotu. W drodze powrotnej zadowolone, uśmiechnięte buzie uczniów domagają się postoju w Mc.... Dobrze, że rodzice nie widzieli jak ich pociechy zajadają fast foody. (BB)CEREKIEW BIEGA WRAZ Z CAŁĄ POLSKĄ

W deszczowe, piątkowe popołudnie dnia 24 maja 20013roku, w godzinach od 15.00 do 18.00 w malowniczym terenie w lesie w Cerekwi, odbyła się już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji sportowej "Polska Biega”. Organizatorem imprezy była Publiczna Szkoła Podstawowa w Cerekwi. Główny cel akcji to propagowanie zdrowego stylu życia, poprawa zdrowia uczniów i wszystkich mieszkańców gminy Zakrzew poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu, a także integracja środowiska lokalnego.
Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło o godzinie 16.00. Przybyłych gości powitała gorąco dyrektor PSP w Cerekwi- pani Elżbieta Kumięga. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości, m.in.: Klub Maratończyka Biegiem Radom z prezesem Tadeuszem Kraską oraz UKS Technik Klub Sportowy. Nie brakowało też nauczycieli i rodziców. Pogoda nie zraziła prawdziwych miłośników biegania. Dopisali również kibice z Cerekwi oraz okolicznych miejscowości. Jak zawsze było sporo emocji, wszak każdy chciał otrzymać medal. Duża frekwencja świadczy o popularności tej formy ruchu w naszej miejscowości.
W biegu mógł wziąć udział absolutnie każdy miłośnik biegania. Każdy otrzymał nagrodę:
• Puchary
• Medale
• Dyplomy
• Statuetki dla najbardziej doświadczonej zawodniczki oraz zawodnika.
Wszyscy biegacze otrzymali drobne upominki. Ponadto organizatorzy zadbali również o poczęstunek. Po biegu każdy uczeń PSP w Cerekwi oraz wszyscy startujący biegacze zaproszeni byli na świeżutkie drożdżówki z piekarni "WACYN", a także ognisko i smaczne kiełbaski od naszych sponsorów.
Każdy mógł zwiedzić wóz strażacki, który jest własnością OSP w Cerekwi.
W organizacji imprezy wspierali nas, jak zawsze, pan Mirosław Kujawiak i pan Adam Czubek, którzy biorą udział w różnych ogólnopolskich biegach. Służyli oni swoim doświadczeniem i pomocą. Nie zawiedli nas także nasi sponsorzy, którzy kolejny rok wspierają nas finansowo. Bez nich z pewnością nie byłoby możliwe zorganizowanie tego sportowego święta.
Impreza zorganizowana przez PSP Cerekiew zaczyna zbierać coraz więcej fanów biegania, gdyż mimo ulewnego deszczu nie zabrakło chętnych biegaczy i to w każdym wieku! Uczestnikom piątkowego biegu tak się spodobało, że już teraz planują kolejny start w przyszłym roku.
Zapraszamy wszystkich do udziału w następnych biegach. Nie bójcie się, to nie takie trudne! Okazało się, że miłośnicy biegania nie są z cukru i deszcz im nie straszny! Wszystko zależy od dobrej woli, sił i chęci. Pamiętajcie biegać można wszędzie i w każdych warunkach! (WJ)

ZWYCIĘZCY W KATEGORII DZIECI 10 - 12 LAT


DZIEWCZĘTA
1. Paulina Stąporek (VI)
2. Daria Gałek (VI)
3. Weronika Iwańska (VI)
4. Martyna Woźniak (IV)
5. Julia Kuśnierska (VI)
6. Katarzyna Prokop (VI)

CHŁOPCY
1. Dawid Gołębiowski (V)
2. Drabik
3. Filip Rusak (V)
4. Jakub Bujała (V)
5. Michał Kiełbasa (IV)
6. Mateusz Kalinowski (V)KONKURS PLASTYCZNY "PAMIĘTAJ, OGIEŃ NISZCZY!"

Organizatorem konkursu była Ochotnicza Straż Pożarna w Cerekwi. W konkursie tym brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy wykonywali dowolną techniką i na dowolnym formacie papieru - pracę plastyczną. Tematyką pracy było ukazanie przyczyn powstawania pożarów.
Etap I - dla klas 0 - III odbył się 10.04.2013r., a dla klas IV - VI odbył się 18.04.2013r. Do drugiego etapu w dniu 25.04 komisja konkursu - Zarząd OSP Cerekiew w składzie: dh. Andrzej Prorok, dh. Artur Głowacki, dh. Piotr Drela - wybrała po 5 prac z każdej klasy. III etap obejmował grupy wiekowe: kl. "0" (pięciolatki i sześciolatki), kl. I - III, kl. IV - VI. Wyłonienie zwycięzców odbyło się 30.04, a uroczyste rozstrzygnięcie i rozdanie nagród laureatom odbyło się 10.05 w szkole. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Zakrzew - Sławomir Białkowski.

LAUREACI KONKURSU


I grupa wiekowa - kl. 0 - pięciolatki i sześciolatki
1. Kacper Pączek (5)
2. Marcin Pysiak (5)
3. Szymon Przewoźny (6)
wyróżnienie: Karina Wojcieszak (5), Natalia Bartosiak (6)
II grupa wiekowa - kl. I - III
1. Norbert Orłowski (II)
2. Kaja Styczyńska (III)
3. Aleksandra Tomala (III)
wyróżnienie: Julia Głogowska (I), Karolina Telka (III), Agata Głowacka (I), Zuzanna Kuśta (II)
III grupa wiekowa - kl. IV - VI
1. Julia Strąk (V)
2. Martyna Woźniak (IV)
3. Wojciech Szary (VI)
wyróżnienie: Natalia Malecińska (V), Patrycja Głowacka (V), Filip Duda (V), Małgorzata Jędrzejewska (IV)


Od jesieni 2012 roku w ramach ogólnopolskiej akcji "Świadomi zagrożenia" - OSP Cerekiew prowadziła wśród uczniów naszej szkoły zajęcia prewencyjne, które miały na celu utrwalenie wiadomości z wiedzy przeciwpożarowej. Uświadamianie o łatwości i często bezmyślnego doprowadzania do pożarów; sankcji karnych jak i wiedzy ekologicznej - jaki wpływ mają pożary na środowisko.
Konkurs plastyczny był podsumowaniem prowadzonej działalności wśród uczniów w tym kierunku oraz podziękowaniem dla uczniów za tak duże zainteresowanie problematyką.
Warto zwrócić uwagę, iż uczniowie:
Julia Kuśnierska (klasa VI) zajęła IV miejsce w powiatowym konkursie plastycznym, podejmującym również temtykę prewencji,
Paulina Stąporek (klasa VI) po raz pierwszy brała udział w konkursie powiatowym z wiedzy przeciwpożarowej, który jest bardzo trudnym konkursem.
Jako jedyne reprezentowały gminę Zakrzew.


III GMINNY PRZEGLĄD SPEKTAKLI TEATRALNYCH W JĘZYKU ANGIELSKIM

9 maja 2013 roku w naszej szkole odbył się III Gminny Przegląd Spektakli Teatralnych w Języku Angielskim. Obecnością zaszczyciło nas 5 szkół z naszej gminy. Oprócz prezentacji naszych uczniów, podziwialiśmy także występy ze szkoły podstawowej z Zakrzewa, Janiszewa, Wacyna, Woli Taczowskiej i Dąbrówki Podłężnej. Przedstawienia oceniało zaproszone jury ze szkoły językowej City College w Radomiu: Pani Barbara Skrok -metodyk i lektor, Pani Magda Zawadzka- metodyk i lektor oraz Jeremy Berryman- lektor.
Pierwsze miejsce w przeglądzie zajęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Dąbrówce Podłężnej, którzy zachwycili wszystkich nowoczesną wersję Kopciuszka. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z naszej szkoły, którzy w przedstawieniu pt. " Titanic" przybliżyli publiczności wydarzenia mające miejsce na Atlantyku 100 lat temu.
"Królewna Śnieżka" w wykonaniu uczniów ze szkoły w Wacynie zajęła trzecie miejsce w konkursie.
Ponadto, jury nagrodziło także uczniów, którzy zaprezentowali wyjątkowe zdolności językowe oraz teatralne. W kategorii English Master I miejsce zajął Szymon Smagowski ze szkoły podstawowej w Wacynie, II miejsce zajęła Urszula Kołtunowicz z naszej szkoły a III miejsce zajął Kacper Mieszczakowski ze szkoły podstawowej w Woli Taczowskiej. W kategorii Drama Master nagrodzono następujące osoby: I miejsce Aleksandra Bukowska ze szkoły podstawowej w Dąbrówce Podłężnej, II miejsce Magdalena Sadowska ze szkoły podstawowej w Janiszewie i III miejsce Natalia Baran ze szkoły podstawowej w Zakrzewie.
Serdecznie gratulujemy laureatom i czekamy z niecierpliwością na IV edycję przeglądu i kolejne wspaniałe występy młodych artystów w języku angielskim. (AK)


MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM

Zakończyły się zmagania naszych wychowanków w tenisie stołowym. W Mistrzostwach Szkoły wzięło udział 36 uczniów, w tym 12 dziewcząt. Najlepsi otrzymali z rąk pani dyrektor Elżbiety Kumięgi dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. GRATULUJEMY! (BB)

DZIEWCZĘTA :
I m. – Weronika Iwańska /kl.VI/
II m. – Julia Kuśnierska /kl.VI/
III m. – Daria Gałek /kl.VI/

CHŁOPCY:
I m. – Dawid Gołębiowski /kl.V/
II m. – Wojciech Szary /kl.VI/
III m. – Filip Rusak /kl.V/


DZIEŃ SŁUŻBY ZDROWIA

Dnia 30.04.2013r. w naszej szkole odbył się apel pt.,, Zdrowie to najcenniejszy skarb”. Swoją obecnością zaszczyciła nas pielęgniarka sprawująca opiekę medyczną nad naszymi uczniami-pani Elżbieta Paszkowska.
Uczniowie należący do koła teatralnego przypomnieli wszystkim dzieciom, jak należy dbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Złożyli również gorące życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia. (WJ)


MAJOWE ŚWIĘTA

Uczniowie klasy VI pod opieką p. Haliny Pawlak przygotowali uroczysty apel pod hasłem " Majowe święta". Spotkanie miało na celu przeżycie wspólne refleksji nad wieloma majowymi dniami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Uczniowie wspominali o ludzkiej pracy, jak również o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791r., która była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Maj niesie jeszcze jedną ważną, nieco zapomnianą rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Przedstawiony montaż słowno - muzyczny przbliżył nam te majowe święta: 1 maja, 3 maja, noc z 8 na 9 maja. Była to inna lekcja historii. (HP)


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy pokazy taneczne, nasi uzdolnieni uczniowie prezentowali swoje zdolności na parkiecie. Baletem z "Jeziora Łabędziego" i układem hip hop zachwyciły nas przedszkolaki i uczniowie klas młodszych, którzy uczęszczają na zajęcia prowadzone w naszej placówce przez tanerzy z Fabryki Tańca Idol. Klasy IV - VI także chętnie prezentowały swoje umiejętności ruchowe. Klasa IV zatańczyła do piosenki z podręcznika do języka angielskiego i zachęciła widownię do wspólnej zabawy. Wszyscy chętnie zatańczyli do popularnych piosenek takich jak "Macarena", "Kaczuszki" czym podsumowaliśmy pokazy. Cieszymy się, że wśród nas jest tylu uzdolnionych tancerzy! (AK)


GMINNY KONKURS INTERDYSCYPLINARNY

W dniu 26 kwietnia czteroosobowa drużyna naszej szkoły, w składzie: Daria Gałek, Anna Król, Katarzyna Prokop i Paulina Stąporek (uczennice kl. VI), wzięła udział w Gminnym Konkursie Interdyscyplinarnym pt. „Licz kalorie – dbaj o formę” zorganizowanym przez PSP w Zakrzewie. Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadanie matematyczne, przedstawiali prezentację multimedialną pt. „Zdrowe drugie śniadanie”, wykonywali układ ćwiczeń do podkładu muzycznego i rzucali na punkty piłką w plastikowe butelki. Konkurs był okazją do integracji zespołów międzyszkolnych w Gminie Zakrzew. (EG)


DZIEŃ ZIEMI

W naszej szkole, jak co roku, pamiętamy o naszej planecie i ochronie środowiska naturalnego. Z tej okazji w piątek 19.04.2013r. 15 uczniów z klas III-VI wzięło udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska - EKOTEST. Czy nasi uczniowie wykazali się wystarczającą wiedzą w tym zakresie? O tym przekonamy się dopiero pod koniec maja, kiedy otrzymamy wyniki z Ogólnopolskiego Centrum Edukacji.
Natomiast w dniu 23 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy IV zaprosili całą społeczność uczniowską na przedstawienie pt. „Eko – smerfy”, w którym zielone smerfy wraz z Matką Naturą ratują naszą planetę Ziemię. (BB)


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

W dniu 18.04.2013 w PSP w Janiszewie odbył się Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Powiew wiosny”. Prace uczniowie wykonywali w parach dowolną techniką na formacie A3. Były dwie kategorie: klasy I – III oraz IV – VI. Z naszej szkoły w konkursie brały udział: Weronika Bartosiak (klasa II), Kaja Styczyńska (klasa III), Karolina Wąsik (klasa IV) i Natalia Malecińska (klasa V). W obu kategoriach uczennice zdobyły wyróżnienia. (EG)

GMINNY KONKURS Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W dniu 14 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Anna Król, Julia Kuśnierska, Paulina Stąporek uczestniczyła w gminnym konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej o tytuł „Małego Ratownika”. Zmagania teoretyczne i praktyczne zostały przeprowadzone na terenie szkoły w Zakrzewie. Nasze dziewczęta okazały się najlepsze zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnej – I miejsce Anna Król. (BB)


LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE II

10 kwietnia klasa II zaprezentowała swoje aktorskie i językowe zdolności. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie zapoznali się z treścią krótkiej książki anglojęzycznej zatytułowanej „ Peter Pan comes to London”. Następnie pod okiem nauczyciela, uczniowie rozszerzyli narrację i dodali dialogi i ćwiczyli opanowanie pamięciowe swoich kwestii. Przedstawienie odegrane przed społecznością uczniowską było inscenizacją tej książki, w której udział wzięli wszyscy uczniowie klasy II. Ponadto, występ został nagrany szkolną kamerą, aby uczniowie mogli pochwalić się rodzicom swoimi umiejętnościami językowymi i teatralnymi. (AK)


SPOTKANIE WIELKANOCNE

Poranek wielkanocny przygotowany przez uczniów klasy I pod kierunkiem p. Haliny Pawlak pod tytułem " Wieziemy tu kogucika" był spotkaniem nie tylko uczniów całej szkoły, ale również rodziców. Uroczysty apel zakończony został dzieleniem się jajkiem i składaniem życzeń. (HP)


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 18 marca odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Na tę okazję zostało przygotowane przez uczestników koła teatralnego specjalne przedstawienie. Każdy pierwszak niecierpliwie czekał na moment pasowania. Pani dyrektor dokonała tego Wielką Księgą Bajek. Po akademii każdy mały uczeń dostał czekoladkę oraz dyplom.


WIGILIE KLASOWE

W dniu 21.12.2012 odbywały się w szkole Wigilie klasowe, podczas których uczniowie śpiewali kolędy, składali sobie życzenia, łamali się opłatkiem oraz próbowali przepysznych potraw. (EG)


JUBILEUSZOWY X GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 17.XII.2012r. odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski pt.,,Wiersze bawią i uczą”. Jak co roku głównym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności recytatorskich dzieci w wieku 5-9 lat. Nasza szkoła gościła 38 utalentowanych uczniów klas 0-III z 8 placówek oświatowych z gminy Zakrzew (szkoły podstawowe z: Cerekwi, Dąbrówki Podłężnej, Gulina, Janiszewa, Mleczkowa, Woli Taczowskiej, Zakrzewa oraz Przedszkole Samorządowe w Zakrzewie). Swoją obecnością zaszczyciła nas Sekretarz Gminy Zakrzew- pani Marzenna Nosowska oraz laureaci dotychczas organizowanych konkursów. Jubileuszowy konkurs otworzyła dyrektor PSP w Cerekwi - pani Elżbieta Kumięga. Powitała zaproszonych gości i komisję konkursową. Wyraziła też ogromną radość z przybycia tak licznej grupy uczniów oraz ich opiekunów.
Na konkursie wszyscy uczestnicy prezentowali po dwa wiersze: obowiązkowy oraz dowolny. Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretacje tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
1. Klasy 0-I.
2.Klasy II-III.
Laureaci w kategorii 0-I:
I – sze miejsce-Wiktoria Skowrońska
II-gie miejsce-Kamila Popis
III- cie miejsce- Amelia Drabik
Laureaci w kategorii klas II-III:
I –sze miejsce-Aleksandra Michalik
II-gie miejsce-Dominika Sobień
III- cie miejsce- Kaja Styczyńska, Maja Pysiak.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Każdy uczestnik słodki upominek, a wszystkie szkoły - piękne dyplomy za udział w naszym konkursie. Jubileuszowe spotkanie zakończyło się uroczystym poczęstunkiem. Był pyszny tort i wystrzałowe petardy!
Uczestnicy konkursu wracali zadowoleni do domów! Były gratulacje i pochwały od zaproszonych gości. To wielka radość dla organizatorów, a jednocześnie najlepsza zachęta dla tych, którzy obawiają się zmagań konkursowych. Mamy nadzieję, że nasz konkurs nadal będzie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i już dziś czekamy na kolejny jubileusz! (WJ)

GMINNY KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI

W dniu 7.12.2012 odbył się w naszej szkole XI Gminny konkurs plastyczno – literacki pt. „Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”. I miejsce w kategorii prac literackich zajęła Urszula Kołtunowicz (uczennica klasy IV), a III miejsce w kategorii prac plastycznych zajął Mariusz Łoboda (uczeń klasy VI). (EG)


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

12 listopada odbyła się akademia z okazji 94 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pana Sebastiana Kozubka i pana Dariusza Sobczyka. (EG)


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W dniu 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowego Śniadania. Każdy z uczniów przyniósł owoce i warzywa, a następnie przygotowywał sobie z nich np. kanapki. W tym dniu wychowawcy przeprowadzili także pogadanki na temat zdrowego żywienia. (EG)


WYCIECZKA DO WARSZAWY

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do stolicy. Tym razem uczniowie klas III-V pod opieką swoich wychowawczyń i przewodnika, poruszali się po ciekawych miejscach Starego Miasta. Zamek Królewski, Kościół św. Marcina, Rynek Starego Miasta, Gnojna Góra, Pomnik Syrenki Warszawskiej, Kamienne Schodki, Barbakan i mury obronne, Pomnik Małego Powstańca - uczniowie poznali nie tylko historię tych miejsc, ale także legendy i anegdotki. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik. Najnowocześniejsza instytucja naukowo-kulturalna w Europie, była dla naszych dzieci miejscem, w którym przede wszystkim doświadczały. Tu mogli eksperymentować, konstruować, odczuwać. Natomiast z dachu Centrum spoglądali na Wisłę i osławiony w ostatnich dniach Stadion Narodowy. Pomimo, że nie był to pierwszy pobyt w stolicy naszego kraju, jak zwykle brakowało nam czasu na wszystko. Z żalem wyjeżdżaliśmy z Warszawy. (BB, EG).DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 15.10.2012 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas IV – VI podziękowali nauczycielom na trud, jaki wkładają w wychowanie i edukację młodego pokolenia. Nie zapomnieli także o pracownikach obsługi. Cały występ uświetnił występ chóru. (EG)


MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 21.09.2012 r. rozpoczęły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej. Do rywalizacji zgłoszono 5 drużyn z klas III-VI. Pierwszy mecz został rozegrany pomiędzy klasą III i IV, kolejny między dwoma zespołami klasy V. W następnym tygodniu zmierzą się ze sobą w sportowej walce kolejne drużyny. Na zakończenie turnieju w dniu 28.09.12 r., o godz. 12.00 zmierzą się najlepsze zespoły naszej szkoły. (BB)


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Po raz 15 nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Porządkowanie wyznaczonych terenów poprzedzone było pogadanką na temat tegorocznej akcji jej celu, historii, filmem edukacyjnym dla klas I-III oraz wykonywaniem prac plastycznych pod hasłem tegorocznej edycji „Kocham ,lubię, szanuję …nie śmiecę”. Pomimo co rocznych porządków – śmieci wracają w te same miejsca – jak bumerang. My jednak nie poddajemy się!
Kochamy naszą planetę – Ziemię!
Lubimy rośliny i zwierzęta!
Szanujemy otaczający nas świat! … i dlatego nie śmiecimy tylko po „brudaskach” porządki robimy!
Koło ekologiczne.
B.Banaszek