Publiczna Szkoła Podstawowa
w CerekwiSTRONA GŁÓWNA

STREFA UCZNIA

STREFA RODZICA

GRONO

AKTUALNOŚCI

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

HISTORIA

ARCHIWUM

AKTUALNOŚCIRAJD ROWEROWY

6 czerwca klasa 7, razem z paniami Moniką Rdzanek i Małgorzatą Białkowska, wybrała się na rajd rowerowy po „Małej Ojczyźnie”. Wyruszyliśmy z Cerekwi, przez Nieczatów do Woli Taczowskiej. Stamtąd pojechaliśmy do Dąbrówki Podłężnej, gdzie zwiedziliśmy Muzeum pożarnictwa. Dalej przez Gulin i Zakrzew, dotarliśmy do Marianowic, gdzie w Restauracji „Maciejka” odpoczęliśmy i zjedliśmy pyszną pizzę. Wróciliśmy przez Zakrzew i Mleczków do Cerekwi. Humory i pogoda dopisały.
OGNISKO INTEGRACYJNE Z OKAZJI DNIA DZIECKA KLASY IV

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka w oddziale rocznego przygotowania przedszkolnego był pełen wrażeń. Najpierw przejażdżka autobusem komunikacji miejskiej, samodzielne skasowanie biletu, następnie wizyta w młynie, gdzie zostaliśmy fachowo oprowadzeni i poznaliśmy historię powstania młyna oraz poznaliśmy sposób, w jaki powstaje mąka. To jednak nie koniec. Ponieważ było bardzo ciepło postanowiliśmy się zatrzymać na krótką przerwę i zjeść lody. Gotowi na dalszą wędrówkę ruszyliśmy w stronę placu zabaw w Zatopolicach. Tam zabawom na placu, grom w piłkę oraz piknikowaniu nie było końca. Gdy dzieci zmęczyły się słońcem poszliśmy wspólnie nakarmić kaczki. Wspaniali rodzice, jak zawsze stanęli na wysokości zadania i przygotowali najlepsze przekąski na świecie oraz przepyszną lemoniadę. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy….
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 29 maja odbyło Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy 1. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na Czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. Uroczystość została poprzedzona wprowadzeniem dzieci w świat biblioteki. Uczniowie należący do koła teatralnego, pod opieką p. Wioletty Jareckiej, zaprezentowali krótkie przedstawienie, w którym postacie z bajek przedstawiły zasady wypożyczania książek. Pierwszaki dowiedziały się również, jak należy dbać o i czego nie wolno robić, czytając je. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczystą przysięgę. Potem nastąpił akt pasowania przez panią dyrektor- Elżbietę Kumięgę oraz wręczenia pamiątkowych zakładek. Punktem kulminacyjnym uroczystości było pierwsze wypożyczenie książki. Moment ten wywołał największą radość na twarzach pierwszoklasistów!


VIII GMINNY PRZEGLĄD SPEKTAKLI W JĘZYKU ANGIELSKIM

22 maja odbył się w naszej szkole VIII Gminny Przegląd Spektakli w Języku Angielskim, w którym zaprezentowali się uczniowie z klas V-VII oraz goście ze szkoły podstawowej w Woli Taczowskiej oraz w Bielisze. Mieliśmy okazję oglądać następujące spektakle w języku angielskim Piękna i Bestia, Kot w Butach oraz Mighty Ants. Uczniowie zostali nagrodzeni za kunszt aktorski oraz lingwistyczny. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi wychowankowie: Mikołaj Podymniak I miejsce w kategorii English Master, Paulina Woźniak I miejsce w kategorii Drama Master, Paulina Wrochna II miejsce w kategorii Dama Master, Aleksandra Ukleja w kategorii Best Supporting Actor. Gratulujemy nagrodzonym i czekamy na kolejny przegląd ze zniecierpliwieniem.
WYCIECZKA TRZYDNIOWA SZLAKIEM PIASTOWSKIM KLAS IV - VII

W dniach 14-16.05.2018r. uczniowie klas IV-VII wyruszyli w podróż „Szlakiem Piastowskim” aby poznać historię początków państwa polskiego i religii chrześcijańskiej na naszych ziemiach. Trasa przebiega przez województwo wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, znajduje się na niej ponad 20 miejscowości. Nasi uczniowie odwiedzili m.in.: Poznań, Gniezno, Biskupin, Kruszwicę, Kórnik, Wenecję.  W Gnieźnie zobaczyli Wzgórze Lecha, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Drzwiami Gnieźnieńskimi, gdzie zwiedzając ją mogli zobaczyć min. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego-pierwszego króla Polski. W Kruszwicy położonej nad jeziorem Gopło weszli na najbardziej znaną budowlę - Mysią Wieżę, która jest wspaniałym punktem widokowym na Jezioro Gopło i okolice. Następnie odbyli rejs po jeziorze, podziwiając faunę i florę tych terenów.  Kolejną atrakcją turystyczną był Biskupin, w którym mogli dowiedzieć się i poczuć, jak żyli jego mieszkańcy. W osadzie mogli zobaczyć oryginalne wykopane narzędzia, elementy drewniane, ozdoby oraz warsztat tkacki, fragmenty naczyń i broni. Dzieci mogły tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. W Biskupinie i w Kruszwicy uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca ekranizacji powieści „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Ponadto zobaczyli ruiny Zamku w Wenecji oraz zwiedzali Muzeum Kolei Wąskotorowej. Dużą atrakcją był przejazd kolejką. W Poznaniu uczniowie zwiedzili Rynek, gdzie z niecierpliwością oczekiwali na słynne poznańskie koziołki i ich walkę o godz. 12.00.
Program wycieczki był napięty ale wracając do miejsca zakwaterowania – do hotelu „Białego” nad Jeziorem Białym, uczniowie wspólnie spędzali wolny czas, korzystając z atrakcji ośrodka.Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i wzbogaceni o nowe informacje.


AKADEMIA Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jak co roku w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas IV-VII. Dziewczęta i chłopcy bardzo dobrze opanowali trudne utwory muzyczne ( niektóre po raz pierwszy wykonywane w naszej szkole) oraz fragmenty poezji związanej z epoką uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przedstawienie zakończyło się pełnym sukcesem, a uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami!


WYCIECZKA DO WARSZAWY

Zaraz po weekendzie majowym dzieci z oddziały rocznego przygotowania przedszkolnego były na wycieczce w Warszawie. Wycieczka była długa, męcząca, z wieloma atrakcjami, a dzieci niezmordowane. Zaczęliśmy od wizyty w Warszawskim ZOO, które zrobiło na nich ogromne wrażenie. Później przeszliśmy Traktem Królewskim na Podzamcze i zobaczyliśmy Zamek Królewski oraz Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, a stamtąd na stare miasto, gdzie znajduje się Muzeum Warszawy. Lekcja muzealna, którą mieliśmy w muzeum była bardzo interesująca, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem i czekaliśmy, co będzie dalej. Dzieci poznały kilka naprawdę ciekawych legend warszawskich. Oczywiście końcowym punktem wycieczki musiał być przystanek w Restauracji McDonalds oraz zabawa na placyku przed restauracją. Teraz pozostały nam już tylko wspomnienia oraz wspaniałe zdjęcia...
WYCIECZKA DO RADOMIA

Kolejna udana wycieczka. Tym razem dzieci z oddziałów przedszkolnych były w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie szły śladami Smoka Wawelskiego, zrobiły pamiątkowe medale z odciskiem łapy dinozaura, wysłuchały oraz zobaczyły, jakie dinozaury żyły na terenie Polski wiele wieków temu, a na koniec obejrzały film 3D o Smoku Wawelskim.
To jednak nie koniec atrakcji. Prosto z muzeum pojechaliśmy do Radomskiej Szkoły Rocka, gdzie przyjęto nas z otwartymi ramionami. Dzieci zobaczyły, jak wygląda studio nagrań, jak nagrywa się piosenki oraz mogły pograć na przeróżnych instrumentach. W tym czasie nagraliśmy również piosenkę. Kto wie, może wśród nas jest przyszła gwiazda…


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

W środę 25 kwietnia uczciliśmy święto naszej planety czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi pokazem mody ekologicznej. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali fantastyczne stroje, na każdą okazję, z surowców wtórnych. Ponadto, aby oddać hołd Błękitnej Planecie ubraliśmy się wszyscy na niebiesko.


SPOTKANIE WIELKANOCNE

28 marca odbyło się w naszej szkole Spotkanie Wielkanocne. Uczniowie klasy II i VI wspólnie przygotowali wzruszający program artystyczny. Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i podzieliliśmy się symbolicznie jajkiem.
Odbył się także coroczny plastyczny konkurs wielkanocny. W tym roku uczniowie klas IV-VII mieli za zadanie zrobić palmę wielkanocną.
I miejsce zajęła Julia Kalinowska, II miejsce Aleksandra Ukleja i III miejsce Agata Głowacka.
Uczniowie klas 0 - III mogli wykonać kartkę świąteczną lub pisankę.
W kategorii klas 0 - I
I miejsce zajęła Lena Pysiak, II miejsce Aleksandra Limek i III miejsce Maja Grzyb.
W kategorii klas II - III
I miejsce zajęła Gabriela Stępień, II miejsce Ewelina Mitak i III miejsce Patrycja Kaszuba.


ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało świąteczną zbiórkę żywności dla osób potrzebujących z naszej miejscowości. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza społeczność uczniowska tak żywo zaangażowała się w zbiórkę i udało nam się obdarować paczkami trzy rodziny z naszej okolicy.


DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR

23 marca odbył się w naszej szkole Dzień Szalonych Fryzur. Zobaczcie jak zwariowane pomysły mieli nasi uczniowie.
WYCIECZKA DO RADOMIA KLAS IV - VI

21 marca klasy IV-VI świetowały Pierwszy Dzień Wiosny na wycieczce do Radomia. Dzień rozpoczęliśmy seansem w kinie Helios. Film "Cudowny Chłopak" okazał sie bardzo wzruszający i bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Po seansie uczniowie mogli poszaleć podczas treningu w parku trampolin Sky Jump.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

I Dzień Wiosny w naszej szkole jest obchodzony bardzo hucznie. Najpierw mogliśmy oglądać wspaniałe przedstawienie na powitanie wiosny, przygotowane przez Panią Wiolettę Jarecką oraz Pierwszaki, a następnie odbył się kolorowy konkurs na najpiękniejszą Panią Wiosnę. Emocje były ogromne, a wszystkie Panie Wiosny przepiękne. Nie był to jednak koniec wrażeń tegoż dnia. Po konkursie obydwa oddziały przedszkolne oraz uczniowie klas I-III wzięli zrobione przez siebie Marzanny oraz poszli pożegnać zimę i powitać wiosnę. Chyba się udało, bo od razu wyszło piękne słoneczko.


WYCIECZKA DO HULA PARKU

Z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Hula Parku, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Poza wspaniałymi zabawami na zjeżdżalniach, trampolinach, basenach z piłkami oraz torami przeszkód nasze przedszkolaki tworzyły swoje własne korony, malowały sobie buźki oraz dziewczynki plotły kolorowe warkoczyki. Zabawy co nie miara, a uśmiechu jeszcze więcej.


POWIATOWY KONKURS WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

W czwartek, 22.03.2018r., dzieci z oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego brały udział w X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Emocje były ogromne. Dzieci przygotowane. Zabrakło odrobiny szczęścia, ale za to była świetna zabawa oraz znakomici goście…
DZIEŃ MARCHEWKI

W piątek, 16 marca, dzieci z oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego świętowały Dzień Marchewki. Dowiedziały się jak rośnie marchewka, do czego nasz organizm potrzebuje tego wspaniałego warzywa oraz w jakiej postaci możemy ją spożywać. Były to kolejne zajęcia w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele natury”. Na cześć wszystkich marchewek dzieci zrobiły wspaniałe prace plastyczne, które zawisły na naszej wystawie.


WYSTĘP GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ

W dniu 23.02. naszą szkołę odwiedziła historyczna grupa rekonstrukcyjna "REKONSTRUKTO".
W roku 2018 Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości, więc członkowie grupy zaprezentowali mundury oraz broń z czasów, kiedy nasi rodacy o tę niepodległość walczyli. Mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, muszkiety wojsk polskich walczących z Rosją w Powstaniu listopadowym, szable i kosy powstańców styczniowych, to tylko część atrakcji. W dwóch oddzielnych pokazach dla młodszych uczniów z klas 0-3 i starszych z klas 4-7, uczniowie mieli możliwość przymierzyć XIX-wieczne mundury, a nawet dzierżyć ówczesne szable, co wzbudziło największy entuzjazm.
Występ grupy rekonstrukcyjnej to początek historycznych atrakcji związanych z 100-leciem odzyskania niepodległości organizowanych przez naszą szkołę!
ZABAWA CHOINKOWA

W dniu 07.02 w naszej szkole odbył się Bajkowy Bal Karnawałowy prowadzony przez Myszkę Minnie oraz Elsę. Na wielki bal przybyli goście w strojach księżniczek, rycerzy, minionków, Spidermanów, a nawet kościotrupów i wiele, wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach muzyki tworząc korowody, kółeczka, pociągi itp. Były również gry, zabawy i konkurencje zespołowe, a także uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Aż szkoda, że kolejny bal dopiero za rok....


SPOTKANIE NOWOROCZNE

Dnia 02.02.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Spotkanie Noworoczne, na którym dzieci z oddziału 4 i 5-latków, oddziału „0”, a także uczniowie kl. I należący do szkolnego koła teatralnego zaprezentowały Jasełka. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. Julity Gocel, p. Sylwii Szczęsnej - Zaręby oraz p. Wioletty Jareckiej. Całemu wydarzeniu towarzyszyli zacni goście: proboszcz parafii pw. św. Stanisława bp. m. - ks. Andrzej Piotrowski, Radny Gminy Zakrzew pan Leszek Kurkiewicz oraz Rodzice.
Dzieci, w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawiły sceny narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Podczas przedstawienia, wsparciem dla młodszych kolegów, byli uczniowie uczęszczający na koło wokalno-instrumentalne. Jasełka pozwoliły, choć na chwilę, powrócić nam do magicznego czasu, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Swym pięknym i oryginalnym występem dzieci podbiły serca publiczności.
Po zakończonym występie wszyscy ,,mali aktorzy” otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za pięknie wykonany występ. Rodzice, dumni ze swych pociech, byli zachwyceni talentem aktorskim swych dzieci!
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 22.12.17r. odbył się w naszej szkole "Koncert kolęd". W koncercie wzięli udział uczniowie i uczennice z klas II, IV, V, VI i VII uczęszczający na Koło wokalno-instrumentalne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolędy wykonywane na instrumentach. Zaprezentowali je: Julia Kotkowska, Julia Kalinowska, Mikołaj Podymniak, Anna Kotkowska i Amelia Długa.
Występ naszych uczniów bardzo się podobał, a wszyscy wykonawcy zebrali duże brawa.
WYCIECZKA DO RADOMIA KLASY VI i VII

Dnia 20.12.2017 uczniowie klasy VI i VII wybrali się na wycieczkę do Radomia. Początkowo udali się do SKY JUMP, gdzie mieli możliwość poskakać na trampolinach. Czas tam spędzony był czasem bardzo aktywnym, każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Następnie cała grupa pojechała do Muzeum im. J. Malczewskiego, gdzie na warsztatach plastycznych tworzyła własne lalki motanki (lalki przynoszące szczęście) oraz zwiedzała wystawę archeologiczną i wysłuchała wykładu o historii Radomia.


XV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI ,,Wiersze uczą i bawią”

Dnia 11 XII 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbył się XV Gminny Konkurs Recytatorski pt.,,Wiersze uczą i bawią”. Jak co roku głównym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności recytatorskich dzieci w wieku 4-9 lat. Szkoła Podstawowa w Cerekwi gościła 38 utalentowanych uczniów klas 0-III z 6 placówek oświatowych z gminy Zakrzew- szkoły podstawowe z : Bielichy, Cerekwi, Dąbrówki Podłężnej, Gulina, Woli Taczowskiej oraz Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie. XV Konkurs Recytatorski otworzyła dyrektor PSP w Cerekwi- pani Elżbieta Kumięga. Powitała zaproszonych gości i komisję konkursową. Wyraziła też ogromną radość z przybycia tak licznej grupy uczniów oraz ich opiekunów. Na konkursie wszyscy uczestnicy prezentowali wiersze o tematyce ,,Na zdrowie…” Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:
1. Dzieci 4- 5 letnie.
2. Klasy 0-I.
3. Klasy II-III.

Laureaci w kategorii wiekowej 4-5 lat:
I-sze miejsce- Maja Białkowska
II-gie miejsce- Wiktoria Klocek
III-cie miejsce- Aleksandra Szewczyk

Laureaci w kategorii 0-I:
I –sze miejsce-Marcel Piasek
II-gie miejsce- Agata Przybysz
III- cie miejsce- Alicja Skrzek

Laureaci w kategorii klas II-III:
I –sze miejsce-Karolina Szczepaniak
II-gie miejsce- Anna Jaskólska
III- cie miejsce- Nikola Woś

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast każdy uczestnik - słodki upominek. Były gratulacje i pochwały od zaproszonych gości. To wielka radość dla organizatorów, a jednocześnie najlepsza zachęta dla tych, którzy obawiają się zmagań konkursowych.
Mamy nadzieję, że nasz konkurs nadal będzie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i już dziś czekamy na kolejny!
Wioletta Jarecka.


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Przez wiele dni nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowywali ozdoby na Świąteczny Kiermasz, który odbył się 07.12.2017r. Bogata kolorystyka, różnorodność technik i materiałów zastosowanych w pracach ogromna, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie: kartę świąteczną, bombkę, choinkę czy stroik. Dochód z kiermaszu od kilku lat jest przeznaczony na organizację majowej imprezy środowiskowej „Biegaj z nami”.


MIKOŁAJ U PIERWSZAKÓW

Dnia 06.12.2017 r. pierwszaków odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i dlatego każdy uczeń dostał mikołajkowy prezent.


WIZYTA W PLANETARIUM

Dnia 06.12.2017 r. odwiedziło nas mobilne Planetarium. Uczniowie dużo dowiedzieli się o kosmosie i uczestniczyli w wirtualnej wspaniałej podróży kosmicznej oraz kto pierwszy poleciał w kosmos, jaka pogoda panuje na Marsie, czy jak działa teleskop... Bez wychodzenia ze szkoły odbyli podróż po naszej galaktyce.


WYCIECZKA DO RADOMIA KLAS IV – VI

Dnia 30.11.2017 uczniowie klas IV, V, VI z okazji Mikołajek udali się na wycieczkę do Portu Lotniczego Radom oraz do MK Bowling. Podczas pobytu na lotnisku uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak odbywa się odprawa biletowo - bagażowa oraz przejście przez bramki bezpieczeństwa. Ponadto obejrzeli bagażownię oraz sprzęt Lotniskowej Straży Pożarnej. Na zakończenie pobytu na lotnisku każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Dalsza część wycieczki to wspaniała zabawa na kręgielni.


ANDRZEJKI

Dnia 28.11.2017r. przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-7 wspaniale bawili się na zabawie andrzejkowej. Były tańce i konkursy. Wszystkie atrakcje przygotowała Agencja Artystyczna TRAMPOLINEK. Nie zabrakło również andrzejkowych wróżb, które przeprowadzili uczniowie z SU. Dzieci były zachwycone!!!


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W piątek 24 listopada obchodziliśmy pierwszy raz w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji odbyły się m.in. wybory na najżyczliwszych. Medale - Uśmiechy otrzymali:
z kl. 4 - Karina Wojcieszak, Julita Tomczyk, Błażej Piwowarczyk i Szymon Sobczak,
z kl. 5 - Natalia Bartosiak, Paulina Wrochna i Łukasz Tomasik,
z kl. 6 - Wiktoria Krawczyk i Filip Łukasik,
z kl. 7 - Paulina Woźniak i Mikołaj Podymniak.
Gratulacje


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 24.11.2017 r przedszkolaki oraz pierwszaki obchodziły ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci wspaniale bawiły się z MISIEM PANDĄ, odbyły się tańce, konkursy i oczywiście słodki ,,misiowy" poczęstunek.


AKTYWNIE PO ZDROWIE

Dnia 20.11.2017r dzieci z klasy ,,0" zaprezentowały program artystyczny promujący zdrowe odżywianie oraz jego wpływ na zdrowie. Przedstawienie było zwieńczeniem działań podjętych przez klasy 0-1 podczas realizacji programu AKTYWNIE PO ZDROWIE. Uczniowie, pod opieką swoich nauczycielek, zrealizowali różne zadania i uczestniczyli w wielu ciekawych lekcjach.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 17.11.2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: Sekretarz Gminy Zakrzew- pani Marzenna Nosowska, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Bb. męczennika w Cerekwi-ks. Andrzej Piotrowski oraz radni Gminy Zakrzew: pani Aneta Pytka i pan Leszek Kurkiewicz, a także przewodnicząca Rady Rodziców PSP w Cerekwi- pani Jolanta Głowacka.
W tym roku do ślubowania przystąpiło 24 uczniów. Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię- panią Wiolettę Jarecką, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski przeprowadziły starsze koleżanki z klasy IV- Aleksandra Gomuła i klasy VII- Paulina Woźniak.
Po części artystycznej, odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą oraz dbać o dobre imię klasy i szkoły. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie legitymacji szkolnych oraz pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Wiele ciepłych słów dzieci usłyszały również od pani Sekretarz. Ksiądz proboszcz pobłogosławił pierwszaków i pochwalił ich za wspaniały występ. Do pochwał, życzeń i gratulacji przyłączyli się także inni goście: radni, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz rodzice. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Gminy Zakrzew oraz rożki obfitości od rodziców. Radni również nie zapomnieli o pierwszakach i wręczyli upominek dla wszystkich uczniów na ręce pani wychowawczyni. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.
Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem.
W. Jarecka


ODBLASKOWA "WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY"

W piątek, 17 listopada, naszą szkołę odwiedzili goście z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, którzy poprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedstawili oni dzieciom z klasy I i zerówki krótką historię kamizelki odblaskowej. Dzieci obejrzały filmik, dzięki któremu zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków w miejscach nieoświetlonych. Pracownicy WORDu pokazali w jaki sposób nosić odblaski, aby były one widoczne dla kierowców, a na koniec każde dziecko dostało swój własny zestaw odblasków. Niektórzy od razu po zakończonym spotkaniu przypięli odblaski do plecaków.
http://radioplus.com.pl


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIPAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ZWIERZĄT

Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom, szczególnie tym potrzebującym pomocy, dlatego my też postanowiliśmy się włączyć. W naszej szkole, w październiku i listopadzie, przeprowadziliśmy zbiórkę produktów dla radomskiego schroniska. W sumie zebraliśmy kilkanaście kilogramów karmy, makaronów czy koców dla potrzebujących psów i kotów. Wszystkim darczyńcom, w imieniu zwierzaków, serdecznie dziękujemy.


ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie ,,Zdrowo jem, więcej wiem", który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego ,,Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia dzieci i dorosłych.


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W środę, 8 listopada odbyło się zdrowe śniadanie. To była prawdziwa uczta. Rodzice wraz z dziećmi wykonali zdrowe potrawy i przynieśli je do szkoły. Niektórzy przynieśli owoce. Dzieci wspólnie z nauczycielami nakryły do stołu, wycisnęli świeży sok z warzyw i owoców i zasiedli do wspólnego biesiadowania. Oprócz już wcześniej przygotowanych potraw był również chleb, masło, wędlina i ser, z których dzieci mogły same sobie skomponować kanapkę, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Było pysznie. Koniecznie musimy to powtórzyć.
ŚNIADANIE DAJE MOC

Dnia 8.11.2017r uczniowie klasy I wzięli udział w ogólnopolskim programie ŚNIADANIE DAJE MOC!
Dzieci samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Wspólny posiłek był dla pierwszaków wspaniałą zabawą, ale również ważną lekcją o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek i daje energię na cały dzień.

FALL FESTIVAL

31 października odbył się w naszej szkole FALL Festival z udziałem klasy V oraz zaprzyjaźnionych uczniów z PSP nr 21 w Radomiu. Podczas tych warsztatów uczniowie poznawali tradycje związane ze świętami Thanksgiving, Halloween oraz All Saints' Day. Zajęcia kulturowe były świetną okazją do integracji uczniów oraz rozszerzenia wiedzy na temat krajów anglojęzycznych.


WYCIECZKA KL. IV DO AKADEMII ROBOTYKI LEGO

20 października klasa IV wybrała się na warsztaty do Akademii Robotyki LEGO w Radomiu. Uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych oraz opanować podstawowe techniki oprogramowania. Po warsztatach z programowania robotów, uczniowie mieli słodki poczęstunek oraz chwilę zabawy przy kreowaniu budowli z klocków LEGO.


OGNISKO KL. V

19.10.2017 r. klasa V wykorzystuje ostatnie dni pięknej pogody i organizuje „Święto pieczonego ziemniaka”. Poza ziemniaczkami, nie zabrakło również pieczonych nad ogniskiem kiełbasek, których smak jest o wiele lepszy niż tych z grilla. Wspólne przygotowywanie, rozpalanie ogniska i pieczenie integruje dzieci. Mogą na siebie liczyć. Są radośni, uprzejmi, pomagają sobie, częstują brakującymi przyprawami czy chlebem. Po posiłku wspólne zabawy i gry na boisku szkolnym. Z uśmiechem na twarzy spędziliśmy razem kolejny dzień.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 16 października 2017r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zostali zaproszeni emeryci, nauczyciele i obsługa. Uroczystość tę przygotowali uczniowie z klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami Anną Bień i Irminą Podsiadłą. Dzieci śpiewały piosenki, mówiły wiersze, na koniec złożyły życzenia. Uczniowie zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i obsłudze.

WYCIECZKA DO RADOMIA (BASEN, KINO)

4 października uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Poranek spędziliśmy w kinie oglądając seans pt. Tarapaty. Wszyscy uczniowie dali pozytywne recenzje tej produkcji. Następnie udaliśmy się do Aquaparku, gdzie uczniowie oddali się szalonej zabawie w wodzie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I DZIEŃ CHŁOPAKA KL. VI

Dnia 2 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą zorganizowali ognisko z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka oraz Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały dla chłopców wspaniałą niespodziankę: częstowały pizzą, kiełbaskami, ciasteczkami, batonikami oraz napojami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni
i bawili się wyśmienicie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. IV

27 września klasa IV spędziła bardzo przyjemnie czas wspólnie celebrując Święto Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie piekliśmy kiełbaski, graliśmy w piłkę, zajadaliśmy babeczki upieczone przez jednego z uczniów i wspaniale spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci z wielką radością posprzątały teren wokół szkoły oraz drogi w kierunku Radomia, Zdziechowa i Milejowic.
WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

W dniach 25-27.09.2017 roku uczniowie klas V-VI w ramach programu „Z pasją żyć, sportowcem być”, wyjechali na wycieczkę w góry do Murzasichle.
W pierwszym dniu poznawaliśmy zabytki Krakowa. Najpierw udaliśmy się na Wawel do Skarbca Koronnego, gdzie zebrano zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne, odbyło się tu 31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III królowie Polski.
W wawelskich kryptach są groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwianiu widoków ze wzgórza, spacerze po „Smoczej Jamie”, udaliśmy się na Rynek Krakowski-największy średniowieczny plac Europy. Później Stare Miasto i Kościół Mariacki. Po zakwaterowaniu w „Willi Tatry”, odbył się nietypowy kulig – wozami konnymi po okolicy, zakończony integracyjnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Drugi dzień - zwiedzanieZakopanego: Wielkiej Krokwi, Gubałówki, Krupówek, jednak największe wrażenie wywarł na nas Pęksowy Brzyzek - jedna
z najważniejszych polskich nekropolii, gdzie nagromadzono mogiły kilkudziesięciu wybitnych osób, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala m.in.: symboliczny grób Witkacego, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński, na którego nagrobku palą się lampki przyniesione przez dzieci, grób Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza i wielu innych. Wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, kamieniu i metalu. Noszą charakterystyczne motywy stylu podhalańskiego: kapliczki, rzeźbienia czy malowidła na szkle. Po południu - „Termy Chochołowskie” największy w kraju kompleks basenów termalnych , gdzie mogliśmy zrelaksować się po trudach wędrówek. Po kolacji kolejne atrakcje : spotkanie z podhalańskim gawędziarzem, a potem …. dyskoteka. Po tak aktywnym dniu niektórzy uczestnicy zasnęli w fotelach, nie bacząc na głośną muzykę i okrzyki tańczących.
Trzeci dzień – rozstajemy się z Tatrami i wracamy do domu.
Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA (4, 5, 6 - LATKI)

W piękne wrześniowe przedpołudnie dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z paniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę po lesie. Wszyscy pojechali do Królewskich Źródeł w poszukiwaniu bobrów. Niestety nie udało im się zobaczyć tego tajemniczego zwierza, ale zaobserwowały zmiany zachodzące jesienią
w przyrodzie, znalazły liczne dziuple zrobione przez bociany, poznał kilka gatunków drzew i dowiedziały się które zwierzątko leśne jest bałaganiarzem, a które czyścioszkiem… Po tak wyczerpującym marszu postanowili się posilić kiełbaską z ogniska, która dała im siły na gry, zabawy i konkursy z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Odśpiewali hymn ziemniaczany a na koniec zjedli ziemniaczki z ogniska i Chipsy ziemniaczane. Zmęczeni, szczęśliwi i syci wszyscy wrócili do szkoły.