Publiczna Szkoła Podstawowa
w CerekwiSTRONA GŁÓWNA

STREFA UCZNIA

STREFA RODZICA

GRONO

AKTUALNOŚCI

HISTORIA

ARCHIWUM

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY13 czerwca w czwartek klasy IVa i IVb wyjechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Janowca i „Magicznych ogrodów”. Było naprawdę gorąco, ale nie przeszkodziło to nam we wspaniałej zabawie.


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - akcja Pieluszka Dla Maluszka, pomoc dla Domu Samotnej Matki.FESTIWAL TALENTÓW

PRZEDSTAWIENIE KOŁA J. ANGIELSKIEGO - OSĄD PARYSA

DZIEŃ DZIECKA KL. V

DZIEŃ KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

27 maja odbył się w naszej szkole Dzień Krajów Anglojęzycznych. Każda klasa była odpowiedzialna za prezentację kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski. Wszyscy przygotowali wspaniałe wystąpienia, dzięki którym poznaliśmy wiele ciekawostek o prezentowanych krajach.DZIEŃ ZIEMI

W poniedziałek 13 maja, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Był pokaz doświadczeń chemicznych, ubraliśmy się na niebiesko i rozstrzygnęliśmy konkurs na zbiórkę zużytych baterii. Wśród klas młodszych wygrała klasa 2, a „zerówka” została wyróżniona. Wśród klas starszych wygrała klasa 7, a wyróżnienia otrzymały obie klasy czwarte. Dziękujemy młodym ekologom w imieniu naszej planety.
WYCIECZKA W PIENINY

Klasy V i VI spędziły 3 intensywne majowe dni w Pieninach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wjazdu na Palenicę w Szczawnicy, ponadto zwiedziliśmy Pijalnię Wód. Drugiego dnia udaliśmy się do Krościenka i obejrzeliśmy wystawę Pienińskiego Parku Narodowego. Ponadto zwiedziliśmy Zamek w Niedzicy. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji wycieczki był zjazd saneczkowy w Kluszkowcach, który zamknął nam trzydniowe zwiedzanie. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o południowych górzystych rejonach naszego kraju i mieli okazję integrować się szczególnie wieczorami podczas dyskoteki oraz sportowych rozgrywek w hotelu.


KONSTYTUCJA 3 MAJASPOTKANIE PRZY HERBATCE Z BRYTYJCZYKAMI

Uczniowie klasy V uczestniczyli w spotkaniu z Johnem i Susan, którzy odwiedzili naszą szkołę na zaproszenie rodziny Olivii Bąk. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać w języku angielskim z rodowitymi Anglikami i pokonać barierę językową, którą każdy uczeń języka obcego ma. Klasa V świetnie poradziła sobie z tym wyzwaniem, uczniowie zadawali szereg pytań gościom i chętnie prowadzili konwersacje z nimi.


WIELKANOC - SPEKTAKL KUKIEŁKOWY

PRZEDSTAWIENIE PRZEDSZKOLAKÓW O WIOŚNIE

W czwartek 28 marca, dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały dla klas I-III oraz rodziców wiosenne przedstawienie. Na czas przedstawienia korytarz zamienił się w łąkę, na którą zawitały: motylki, pszczoły, żabki, biedronki, muszki, sójki, świerszcze, dostojny bociek oraz wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też wiosennego wietrzyku, rozpromienionego słoneczka, Pani Zimy i wreszcie Pani Wiosny. Dzięki małym aktorom, wiosna już na dobre zagościła w naszych sercach, oby jeszcze zechciała pojawić się za oknem.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

I Dzień Wiosny w naszej szkole jest obchodzony bardzo hucznie. Najpierw mogliśmy oglądać kolorowy konkurs na najpiękniejszą Panią Wiosnę. Emocje były ogromne, a wszystkie Panie Wiosny przepiękne. Nie był to jednak koniec wrażeń tegoż dnia. Po konkursie uczniowie klas I-III wzięli zrobione przez siebie Marzanny oraz poszli pożegnać zimę i powitać wiosnę. Chyba się udało, bo od razu wyszło piękne słoneczko.
21 marca klasy 4a i 4b wybrały się do lasu w poszukiwaniu WIOSNY…

ODBLASKOWA "WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY"

19 marca 2019r. naszą szkołę odwiedzili goście z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, którzy poprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedstawili oni dzieciom z klasy I krótką historię kamizelki odblaskowej. Dzieci obejrzały filmik, dzięki któremu zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków w miejscach nieoświetlonych. Pracownicy WORDu pokazali w jaki sposób nosić odblaski, aby były one widoczne dla kierowców, a na koniec każde dziecko dostało swój własny zestaw odblasków. Niektórzy od razu po zakończonym spotkaniu przypięli odblaski do plecaków.
http://radioplus.com.pl
DZIEŃ LICZBY PI

Dzień Liczby Pi to święto, które rokrocznie obchodzone jest 14 marca. Data ta kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi – 3,14.
W tym dniu w naszej szkole odbywały się konkursy związane z liczbą pi oraz na najciekawsze przebranie związane z matematyką.


WYCIECZKA DO WARSZAWY

13 marca uczniowie z klas V-VIII zgłębiali tajniki nauki eksplorując Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasi wychowankowie mogli samodzielnie przeprowadzić szereg doświadczeń i wyciągnąć naukowe wnioski. Drugim punktem wycieczki był spektakl w teatrze Sabat pt. "Zemsta". Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z tego naukowo-kulturalnego dnia w Warszawie i już czekają na kolejne wycieczki szkolne.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Święto Babci i Dziadka to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Jest to dzień pełen wzruszeń i radości.
Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole 21.01.2019r. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich przybyłych gości. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowały program artystyczny. Babcie i dziadkowie podziwiali swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych były to jasełka, wiersze i piosenki. Następnie dzieci obdarowały swoje babcie i dziadków upominkami. Spotkanie opłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.


JASEŁKA

Dnia 22.01.2019r. w naszej szkole na sali gimnastycznej uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowały program artystyczny - jasełka, który przedstawili uczniom i zaproszonym gościom. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.


POLSCY ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI

Wzorem lat ubiegłych Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej zorganizował konkurs plastyczny nawiązujący do programu duszpastersko-katechetycznego na rok 2018/2019 pt. Polscy święci i błogosławieni. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, a jego celem było między innymi zapoznanie się z sylwetkami polskich świętych i błogosławionych. Prace były wykonane techniką dowolną. Etap szkolny powyższego konkursu zakończył się z dniem 30 listopada 2018 r. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 6 uczennic, których prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Spośród tych prac komisja wyłoniła 2 najlepsze, przedstawiające postać Św. Jana Pawła II. Laureatkami konkursu na etapie szkolnym są: Małgosia Mitak – uczennica kl. II oraz Patrycja Kaszuba – uczennica kl. III. Prace tych uczennic zostały przesłane do Wydziału Katechetycznego, gdzie oczekują na dalszy etap konkursu.


25 LISTOPADA – PODARUJ DZIECIOM MISIA

Szkolne Koło Wolontariatu pilotowało akcję Podaruj Dzieciom Misia zorganizowaną przez stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji. Celem akcji była zbiórka pluszaków dla dzieci z radomskich szpitali. Wszyscy się włączyli w tę akcję i zebraliśmy piękne misie, które będą pomagać chorym dzieciom wrócić do zdrowia.


22 LISTOPADA - WYCIECZKA DO WARSZAWY (ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, SIEDZIBA TELEWIZJI, MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO)

21 LISTOPADA – DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

Całodniowa akcja Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie grali w ulubione gry a także rozwijali kreatywność tworząc własne planszówki. Wspólnie obaliliśmy mit, że spędzanie wolnego czasu musi być powiązane z używaniem najnowszych zdobyczy technologii.
100 KARTEK NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji 100 kartek na 100lecie Odzyskania Niepodległości. Nasi uczniowie wykonali piękne karty patriotyczne z napisem „I’m proud to be Polish”- jestem dumny z bycia Polakiem. 100 kart wysłaliśmy do 100 szkół biorących udział w projekcie. Otrzymaliśmy 100 kart z całej Polski oraz z jedną z Litwy, które posłużyły nam do stworzenia pięknej patriotycznej wystawy.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCIPASOWANIE PIERWSZAKÓW

Dnia 09.11.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Uroczyste Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: radni gminy pani Aneta Pytka oraz pan Leszek Kurkiewicz. W tym roku do ślubowania przystąpiło aż 15 uczniów Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię klasy I Halinę Pawlak pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski rozpoczęli polonezem, a tym samym uczcili 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po części artystycznej, odświętnie ubrani Pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Każdy pierwszak otrzymał upominki, ufundowane przez radnych Radę Rodziców oraz rożki obfitości od rodziców. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest, bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem.


8 LISTOPADA – DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wspólnie przygotowywali i spożywali zdrowe śniadanie. Samorząd Uczniowski przypominał wszystkim jak ważne jest pożywne śniadanie dla młodego organizmu.


LISTOPAD - MIESIĄC ZADUMY

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT

Przez cały październik, w ramach akcji „Zbiórka dla Kici i Burka”, Szkolny Wolontariat pomagał w zbiórce i pakowaniu m.in. karmy dla potrzebujących zwierząt z radomskiego schroniska. I jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych uczniów, przynieśli mnóstwo produktów dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt. Dziękujemy pięknie darczyńcom!


DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR 26.10.201890 - LECIE SZKOŁY

Piątkowy słoneczny dzień, 12 października, na długo zostanie w pamięci i w sercach gości Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi, która obchodziła swój jubileusz – bardzo wyjątkowy, zważywszy na fakt, że pierwsi uczniowie przekroczyli próg placówki 90 lat temu.
Na szkolnych korytarzach spotkało się wielu znakomitych gości - absolwentów, byłych pracowników oraz władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Zakrzew – panem Sławomirem Białkowskim i Sekretarzem Gminy – panią Marzenną Nosowską, absolwentką szkoły.
Celebrowanie tego wydarzenia rozpoczęło się od pięknego montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów. Ich występowi towarzyszył pokaz zdjęć dokumentujących bogatą historię placówki, co wywołało wiele wzruszeń i chwil pełnych nostalgii. Kiedy niektórzy z gości rozpoznali na fotografiach siebie lub swoich rodziców – czas stanął w miejscu, a na wyrażenie uczuć zabrakło słów. Młodzi wykonawcy dali z siebie wszystko, a miarą ich sukcesu były łzy wzruszenia na widowni oraz drżące głosy u kolejnych prelegentów – absolwentów szkoły, wśród których byli m.in.: prof. zw. dr hab. inż. Jan Stanisław Skalik - ekspert w dziedzinie ekonomii, Wojciech Pysiak – mistrz polskiej „Agroligii”, Elżbieta Malecińska – poetka, śpiewaczka i kompozytorka oraz Michał Sobol – poeta nagradzany na całym świecie. Każdy z nich, z autentycznym wzruszeniem i wdzięcznością, wspominał lata spędzone w szkolnej ławie, dziękując jednocześnie za moralne drogowskazy, które tak dobrze zaowocowały w życiu, prowadząc ich do sukcesów. Były także gorące podziękowania dla przyjaciół Szkoły - osób i instytucji, które od lat z nią współpracują.
Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie przygotowanej z wielkim rozmachem wystawy ukazującej historię szkoły w Cerekwi od początku jej istnienia, czyli od 1928 roku. Zaprezentowane fotografie oraz eksponaty stały się okazją do poruszającej sentymentalnej podróży do lat dzieciństwa, pierwszych przyjaźni i miłości, do czasów, kiedy żyło się łatwiej i lepiej, bo każdy tak właśnie postrzega młodość, najpiękniejszy okres w życiu, tak bardzo w przypadku gości związany ze Szkołą w Cerekwi. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne rozmowy podczas przygotowanego na tę okoliczność przyjęcia. Pełnym wzruszeń i humoru wspomnieniom nie było końca. I tutaj po raz kolejny czas stanął w miejscu. Echa tej niecodziennej uroczystości z pewnością nie umilkną jeszcze długo, żyjąc w rozbudzonych wspomnieniach i wrażeniach obecnych na jubileuszu osób. To wszystko stało się możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi pani dyrektor Szkoły w Cerekwii Elżbiety Kumięgi, która wspaniale zadbała o najdrobniejsze nawet detale, w czym pomogli jej nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, często także absolwenci placówki. Historia szkoły oraz związanych z nią osób zobowiązuje. Nie mamy wątpliwości, że już wkrótce swój głos w historii dziejów zapiszą kolejni jej absolwenci.
8 PAŹDZIERNIKA 2018 – ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA UCZNIÓW KLASY VI

Poza pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków były śpiewy, gry, zabawy na świeżym powietrzu.


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. VII

4 października uczniowie klasy VII uczestniczyli we wspólnym grillowaniu kiełbasek i ziemniaczków. Czas między posiłkami był wypełniony bardzo atrakcyjną i angażującą wszystkich grą Laser Paintball. Odpowiednio przygotowane pole do rozgrywek oraz wysokiej klasy sprzęt pozwoliły uczniom na doskonałą rozrywkę i relaks.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS IVa i IVb DO JUMP WORLD RADOM

W środę, 3 października klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do parku trampolin Jump World. Podskokom i fikołkom nie było końca. Wróciliśmy do szkoły w znakomitych humorach.
WYCIECZKA 25-27.09.2018

W tych dniach, piętnastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce w ramach programu „ Z pasją żyć, sportowcem być”.
Dzieci zwiedzały Kraków: Wawel - komnaty królewskie, zbrojownię; Zaporę Czorsztyńską, elektrownię wodną, pływali statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, oraz zwiedzali zamek w Czorsztynie. W ramach integracji uczniowie z 3 szkół bawili się na dyskotekach oraz spędzili 4 godziny w basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej.
Święto Pieczonego Ziemniaka kl V - integracyjne spotkanie z uczniami i ich rodzicami (28 września)

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018, 27 września 2018r.

Jak co roku, w naszej szkole, odbyła się akcja Sprzątanie Świata. Wysprzątaliśmy teren wokół szkoły, plac zabaw w centrum Cerekwi oraz mogiłę razem z otaczającym ją lasem. Jak zwykle wszyscy spisali się na medal! Dziękujemy w imieniu naszej planety.
GRA MIEJSKA

26 września 2018 roku, 6 uczniów klasy VIII wzięło udział w Grze Miejskiej zorganizowanej przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. W grze wzięło udział 16 drużyn z klas 8 szkół podstawowych i klas 3 gimnazjalnych. Nasi reprezentanci wędrowali przez centrum naszego miasta w poszukiwaniu tajemniczej radomskiej pisarki. Po drodze rozwiązywali zagadki językowe, dzięki którym uzyskiwali nowe wskazówki przybliżające ich do zagadkowej postaci. Była to wspaniała przygoda językowa i atrakcyjna forma nauki i zdobywania wiedzy o krajach i językach obcych.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL.I

Uczniowie klasy I ten dzień obchodzili 20 września. Zapłonęło ognisko, zapachniały pieczone na kijkach kiełbaski, a w popiele……. ziemniaczki. Zgodnie z naszą szkolną tradycją tego dnia wszystkie dzieci wraz z rodzicami zajadają się ziemniakami pieczonymi w ognisku . Nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych i rozgrywek sportowych.