Publiczna Szkoła Podstawowa
w CerekwiSTRONA GŁÓWNA

STREFA UCZNIA

STREFA RODZICA

GRONO

AKTUALNOŚCI

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

HISTORIA

ARCHIWUM

AKTUALNOŚCIZABAWA CHOINKOWA

W dniu 07.02 w naszej szkole odbył się Bajkowy Bal Karnawałowy prowadzony przez Myszkę Minnie oraz Elsę. Na wielki bal przybyli goście w strojach księżniczek, rycerzy, minionków, Spidermanów, a nawet kościotrupów i wiele, wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach muzyki tworząc korowody, kółeczka, pociągi itp. Były również gry, zabawy i konkurencje zespołowe, a także uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Aż szkoda, że kolejny bal dopiero za rok....


SPOTKANIE NOWOROCZNE

Dnia 02.02.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Spotkanie Noworoczne, na którym dzieci z oddziału 4 i 5-latków, oddziału „0”, a także uczniowie kl. I należący do szkolnego koła teatralnego zaprezentowały Jasełka. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. Julity Gocel, p. Sylwii Szczęsnej - Zaręby oraz p. Wioletty Jareckiej. Całemu wydarzeniu towarzyszyli zacni goście: proboszcz parafii pw. św. Stanisława bp. m. - ks. Andrzej Piotrowski, Radny Gminy Zakrzew pan Leszek Kurkiewicz oraz Rodzice.
Dzieci, w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawiły sceny narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Podczas przedstawienia, wsparciem dla młodszych kolegów, byli uczniowie uczęszczający na koło wokalno-instrumentalne. Jasełka pozwoliły, choć na chwilę, powrócić nam do magicznego czasu, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Swym pięknym i oryginalnym występem dzieci podbiły serca publiczności.
Po zakończonym występie wszyscy ,,mali aktorzy” otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za pięknie wykonany występ. Rodzice, dumni ze swych pociech, byli zachwyceni talentem aktorskim swych dzieci!
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 22.12.17r. odbył się w naszej szkole "Koncert kolęd". W koncercie wzięli udział uczniowie i uczennice z klas II, IV, V, VI i VII uczęszczający na Koło wokalno-instrumentalne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolędy wykonywane na instrumentach. Zaprezentowali je: Julia Kotkowska, Julia Kalinowska, Mikołaj Podymniak, Anna Kotkowska i Amelia Długa.
Występ naszych uczniów bardzo się podobał, a wszyscy wykonawcy zebrali duże brawa.
WYCIECZKA DO RADOMIA KLASY VI i VII

Dnia 20.12.2017 uczniowie klasy VI i VII wybrali się na wycieczkę do Radomia. Początkowo udali się do SKY JUMP, gdzie mieli możliwość poskakać na trampolinach. Czas tam spędzony był czasem bardzo aktywnym, każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Następnie cała grupa pojechała do Muzeum im. J. Malczewskiego, gdzie na warsztatach plastycznych tworzyła własne lalki motanki (lalki przynoszące szczęście) oraz zwiedzała wystawę archeologiczną i wysłuchała wykładu o historii Radomia.


XV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI ,,Wiersze uczą i bawią”

Dnia 11 XII 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbył się XV Gminny Konkurs Recytatorski pt.,,Wiersze uczą i bawią”. Jak co roku głównym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności recytatorskich dzieci w wieku 4-9 lat. Szkoła Podstawowa w Cerekwi gościła 38 utalentowanych uczniów klas 0-III z 6 placówek oświatowych z gminy Zakrzew- szkoły podstawowe z : Bielichy, Cerekwi, Dąbrówki Podłężnej, Gulina, Woli Taczowskiej oraz Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie. XV Konkurs Recytatorski otworzyła dyrektor PSP w Cerekwi- pani Elżbieta Kumięga. Powitała zaproszonych gości i komisję konkursową. Wyraziła też ogromną radość z przybycia tak licznej grupy uczniów oraz ich opiekunów. Na konkursie wszyscy uczestnicy prezentowali wiersze o tematyce ,,Na zdrowie…” Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:
1. Dzieci 4- 5 letnie.
2. Klasy 0-I.
3. Klasy II-III.

Laureaci w kategorii wiekowej 4-5 lat:
I-sze miejsce- Maja Białkowska
II-gie miejsce- Wiktoria Klocek
III-cie miejsce- Aleksandra Szewczyk

Laureaci w kategorii 0-I:
I –sze miejsce-Marcel Piasek
II-gie miejsce- Agata Przybysz
III- cie miejsce- Alicja Skrzek

Laureaci w kategorii klas II-III:
I –sze miejsce-Karolina Szczepaniak
II-gie miejsce- Anna Jaskólska
III- cie miejsce- Nikola Woś

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast każdy uczestnik - słodki upominek. Były gratulacje i pochwały od zaproszonych gości. To wielka radość dla organizatorów, a jednocześnie najlepsza zachęta dla tych, którzy obawiają się zmagań konkursowych.
Mamy nadzieję, że nasz konkurs nadal będzie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i już dziś czekamy na kolejny!
Wioletta Jarecka.


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Przez wiele dni nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowywali ozdoby na Świąteczny Kiermasz, który odbył się 07.12.2017r. Bogata kolorystyka, różnorodność technik i materiałów zastosowanych w pracach ogromna, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie: kartę świąteczną, bombkę, choinkę czy stroik. Dochód z kiermaszu od kilku lat jest przeznaczony na organizację majowej imprezy środowiskowej „Biegaj z nami”.


MIKOŁAJ U PIERWSZAKÓW

Dnia 06.12.2017 r. pierwszaków odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i dlatego każdy uczeń dostał mikołajkowy prezent.


WIZYTA W PLANETARIUM

Dnia 06.12.2017 r. odwiedziło nas mobilne Planetarium. Uczniowie dużo dowiedzieli się o kosmosie i uczestniczyli w wirtualnej wspaniałej podróży kosmicznej oraz kto pierwszy poleciał w kosmos, jaka pogoda panuje na Marsie, czy jak działa teleskop... Bez wychodzenia ze szkoły odbyli podróż po naszej galaktyce.


WYCIECZKA DO RADOMIA KLAS IV – VI

Dnia 30.11.2017 uczniowie klas IV, V, VI z okazji Mikołajek udali się na wycieczkę do Portu Lotniczego Radom oraz do MK Bowling. Podczas pobytu na lotnisku uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak odbywa się odprawa biletowo - bagażowa oraz przejście przez bramki bezpieczeństwa. Ponadto obejrzeli bagażownię oraz sprzęt Lotniskowej Straży Pożarnej. Na zakończenie pobytu na lotnisku każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Dalsza część wycieczki to wspaniała zabawa na kręgielni.


ANDRZEJKI

Dnia 28.11.2017r. przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-7 wspaniale bawili się na zabawie andrzejkowej. Były tańce i konkursy. Wszystkie atrakcje przygotowała Agencja Artystyczna TRAMPOLINEK. Nie zabrakło również andrzejkowych wróżb, które przeprowadzili uczniowie z SU. Dzieci były zachwycone!!!


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W piątek 24 listopada obchodziliśmy pierwszy raz w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji odbyły się m.in. wybory na najżyczliwszych. Medale - Uśmiechy otrzymali:
z kl. 4 - Karina Wojcieszak, Julita Tomczyk, Błażej Piwowarczyk i Szymon Sobczak,
z kl. 5 - Natalia Bartosiak, Paulina Wrochna i Łukasz Tomasik,
z kl. 6 - Wiktoria Krawczyk i Filip Łukasik,
z kl. 7 - Paulina Woźniak i Mikołaj Podymniak.
Gratulacje


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 24.11.2017 r przedszkolaki oraz pierwszaki obchodziły ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci wspaniale bawiły się z MISIEM PANDĄ, odbyły się tańce, konkursy i oczywiście słodki ,,misiowy" poczęstunek.


AKTYWNIE PO ZDROWIE

Dnia 20.11.2017r dzieci z klasy ,,0" zaprezentowały program artystyczny promujący zdrowe odżywianie oraz jego wpływ na zdrowie. Przedstawienie było zwieńczeniem działań podjętych przez klasy 0-1 podczas realizacji programu AKTYWNIE PO ZDROWIE. Uczniowie, pod opieką swoich nauczycielek, zrealizowali różne zadania i uczestniczyli w wielu ciekawych lekcjach.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 17.11.2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Cerekwi odbyło się Pasowanie Pierwszaków na Uczniów. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili: Sekretarz Gminy Zakrzew- pani Marzenna Nosowska, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Bb. męczennika w Cerekwi-ks. Andrzej Piotrowski oraz radni Gminy Zakrzew: pani Aneta Pytka i pan Leszek Kurkiewicz, a także przewodnicząca Rady Rodziców PSP w Cerekwi- pani Jolanta Głowacka.
W tym roku do ślubowania przystąpiło 24 uczniów. Pani dyrektor Elżbieta Kumięga serdecznie powitała zebranych gości. W programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię- panią Wiolettę Jarecką, pierwszaki zaprezentowały swoje talenty. Popisały się nabytą wiedzą na temat naszej ojczyzny, zachowania się w szkole i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci udowodniły także, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Ten pierwszy w życiu egzamin uczniowski przeprowadziły starsze koleżanki z klasy IV- Aleksandra Gomuła i klasy VII- Paulina Woźniak.
Po części artystycznej, odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dumnie złożyli uroczystą przysięgę, ślubując m.in. być dobrym Polakiem, uczniem i kolegą oraz dbać o dobre imię klasy i szkoły. Następnie pani dyrektor, za pomocą symbolicznego pióra, dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów PSP w Cerekwi. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie legitymacji szkolnych oraz pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości ślubowania pani dyrektor Elżbieta Kumięga pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a pierwszakom udanego występu i złożyła im życzenia samych sukcesów na drodze edukacji ucznia. Wiele ciepłych słów dzieci usłyszały również od pani Sekretarz. Ksiądz proboszcz pobłogosławił pierwszaków i pochwalił ich za wspaniały występ. Do pochwał, życzeń i gratulacji przyłączyli się także inni goście: radni, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz rodzice. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Gminy Zakrzew oraz rożki obfitości od rodziców. Radni również nie zapomnieli o pierwszakach i wręczyli upominek dla wszystkich uczniów na ręce pani wychowawczyni. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia i odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.
Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego pierwszaka! Jakże dumni byli rodzice! Rozpoczęcie nauki w szkole jest bowiem wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Społeczność uczniowska PSP w Cerekwi czeka już na następnych, nowych pierwszaków. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać z każdym rokiem.
W. Jarecka


ODBLASKOWA "WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY"

W piątek, 17 listopada, naszą szkołę odwiedzili goście z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, którzy poprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedstawili oni dzieciom z klasy I i zerówki krótką historię kamizelki odblaskowej. Dzieci obejrzały filmik, dzięki któremu zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków w miejscach nieoświetlonych. Pracownicy WORDu pokazali w jaki sposób nosić odblaski, aby były one widoczne dla kierowców, a na koniec każde dziecko dostało swój własny zestaw odblasków. Niektórzy od razu po zakończonym spotkaniu przypięli odblaski do plecaków.
http://radioplus.com.pl


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIPAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ZWIERZĄT

Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom, szczególnie tym potrzebującym pomocy, dlatego my też postanowiliśmy się włączyć. W naszej szkole, w październiku i listopadzie, przeprowadziliśmy zbiórkę produktów dla radomskiego schroniska. W sumie zebraliśmy kilkanaście kilogramów karmy, makaronów czy koców dla potrzebujących psów i kotów. Wszystkim darczyńcom, w imieniu zwierzaków, serdecznie dziękujemy.


ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie ,,Zdrowo jem, więcej wiem", który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego ,,Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia dzieci i dorosłych.


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W środę, 8 listopada odbyło się zdrowe śniadanie. To była prawdziwa uczta. Rodzice wraz z dziećmi wykonali zdrowe potrawy i przynieśli je do szkoły. Niektórzy przynieśli owoce. Dzieci wspólnie z nauczycielami nakryły do stołu, wycisnęli świeży sok z warzyw i owoców i zasiedli do wspólnego biesiadowania. Oprócz już wcześniej przygotowanych potraw był również chleb, masło, wędlina i ser, z których dzieci mogły same sobie skomponować kanapkę, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Było pysznie. Koniecznie musimy to powtórzyć.
ŚNIADANIE DAJE MOC

Dnia 8.11.2017r uczniowie klasy I wzięli udział w ogólnopolskim programie ŚNIADANIE DAJE MOC!
Dzieci samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Wspólny posiłek był dla pierwszaków wspaniałą zabawą, ale również ważną lekcją o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek i daje energię na cały dzień.

FALL FESTIVAL

31 października odbył się w naszej szkole FALL Festival z udziałem klasy V oraz zaprzyjaźnionych uczniów z PSP nr 21 w Radomiu. Podczas tych warsztatów uczniowie poznawali tradycje związane ze świętami Thanksgiving, Halloween oraz All Saints' Day. Zajęcia kulturowe były świetną okazją do integracji uczniów oraz rozszerzenia wiedzy na temat krajów anglojęzycznych.


WYCIECZKA KL. IV DO AKADEMII ROBOTYKI LEGO

20 października klasa IV wybrała się na warsztaty do Akademii Robotyki LEGO w Radomiu. Uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych oraz opanować podstawowe techniki oprogramowania. Po warsztatach z programowania robotów, uczniowie mieli słodki poczęstunek oraz chwilę zabawy przy kreowaniu budowli z klocków LEGO.


OGNISKO KL. V

19.10.2017 r. klasa V wykorzystuje ostatnie dni pięknej pogody i organizuje „Święto pieczonego ziemniaka”. Poza ziemniaczkami, nie zabrakło również pieczonych nad ogniskiem kiełbasek, których smak jest o wiele lepszy niż tych z grilla. Wspólne przygotowywanie, rozpalanie ogniska i pieczenie integruje dzieci. Mogą na siebie liczyć. Są radośni, uprzejmi, pomagają sobie, częstują brakującymi przyprawami czy chlebem. Po posiłku wspólne zabawy i gry na boisku szkolnym. Z uśmiechem na twarzy spędziliśmy razem kolejny dzień.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 16 października 2017r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zostali zaproszeni emeryci, nauczyciele i obsługa. Uroczystość tę przygotowali uczniowie z klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami Anną Bień i Irminą Podsiadłą. Dzieci śpiewały piosenki, mówiły wiersze, na koniec złożyły życzenia. Uczniowie zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i obsłudze.

WYCIECZKA DO RADOMIA (BASEN, KINO)

4 października uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Poranek spędziliśmy w kinie oglądając seans pt. Tarapaty. Wszyscy uczniowie dali pozytywne recenzje tej produkcji. Następnie udaliśmy się do Aquaparku, gdzie uczniowie oddali się szalonej zabawie w wodzie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I DZIEŃ CHŁOPAKA KL. VI

Dnia 2 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą zorganizowali ognisko z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka oraz Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały dla chłopców wspaniałą niespodziankę: częstowały pizzą, kiełbaskami, ciasteczkami, batonikami oraz napojami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni
i bawili się wyśmienicie.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA KL. IV

27 września klasa IV spędziła bardzo przyjemnie czas wspólnie celebrując Święto Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie piekliśmy kiełbaski, graliśmy w piłkę, zajadaliśmy babeczki upieczone przez jednego z uczniów i wspaniale spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci z wielką radością posprzątały teren wokół szkoły oraz drogi w kierunku Radomia, Zdziechowa i Milejowic.
WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

W dniach 25-27.09.2017 roku uczniowie klas V-VI w ramach programu „Z pasją żyć, sportowcem być”, wyjechali na wycieczkę w góry do Murzasichle.
W pierwszym dniu poznawaliśmy zabytki Krakowa. Najpierw udaliśmy się na Wawel do Skarbca Koronnego, gdzie zebrano zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne, odbyło się tu 31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III królowie Polski.
W wawelskich kryptach są groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwianiu widoków ze wzgórza, spacerze po „Smoczej Jamie”, udaliśmy się na Rynek Krakowski-największy średniowieczny plac Europy. Później Stare Miasto i Kościół Mariacki. Po zakwaterowaniu w „Willi Tatry”, odbył się nietypowy kulig – wozami konnymi po okolicy, zakończony integracyjnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Drugi dzień - zwiedzanieZakopanego: Wielkiej Krokwi, Gubałówki, Krupówek, jednak największe wrażenie wywarł na nas Pęksowy Brzyzek - jedna
z najważniejszych polskich nekropolii, gdzie nagromadzono mogiły kilkudziesięciu wybitnych osób, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala m.in.: symboliczny grób Witkacego, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński, na którego nagrobku palą się lampki przyniesione przez dzieci, grób Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza i wielu innych. Wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, kamieniu i metalu. Noszą charakterystyczne motywy stylu podhalańskiego: kapliczki, rzeźbienia czy malowidła na szkle. Po południu - „Termy Chochołowskie” największy w kraju kompleks basenów termalnych , gdzie mogliśmy zrelaksować się po trudach wędrówek. Po kolacji kolejne atrakcje : spotkanie z podhalańskim gawędziarzem, a potem …. dyskoteka. Po tak aktywnym dniu niektórzy uczestnicy zasnęli w fotelach, nie bacząc na głośną muzykę i okrzyki tańczących.
Trzeci dzień – rozstajemy się z Tatrami i wracamy do domu.
Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA (4, 5, 6 - LATKI)

W piękne wrześniowe przedpołudnie dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z paniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę po lesie. Wszyscy pojechali do Królewskich Źródeł w poszukiwaniu bobrów. Niestety nie udało im się zobaczyć tego tajemniczego zwierza, ale zaobserwowały zmiany zachodzące jesienią
w przyrodzie, znalazły liczne dziuple zrobione przez bociany, poznał kilka gatunków drzew i dowiedziały się które zwierzątko leśne jest bałaganiarzem, a które czyścioszkiem… Po tak wyczerpującym marszu postanowili się posilić kiełbaską z ogniska, która dała im siły na gry, zabawy i konkursy z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Odśpiewali hymn ziemniaczany a na koniec zjedli ziemniaczki z ogniska i Chipsy ziemniaczane. Zmęczeni, szczęśliwi i syci wszyscy wrócili do szkoły.